OBRAZOM: Desaťtisíce ľudí v Iráne, Iraku a Jordánsku vyšli do ulíc na podporu Palestínčanov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V niekoľkých krajinách na Blízkom východe aj mimo neho sa dnes konali protesty na podporu Palestínčanov, na ktorých sa zúčastnili desiatky tisíc ľudí. Informovala o tom agentúra Reuters.

Demonštrácie sa uskutočnili vo chvíli, keď Izrael zrejme pripravuje rozsiahlu pozemnú ofenzívu v pásme Gazy a kedy vyzval obyvateľov severného mesta Gazy, aby sa evakuovali na juh.

Demonštranti počas pochodu v iránskom hlavnom meste mávali vlajkami Iránu, Palestíny a hnutia Hizballáh a držali transparenty s nápismi "Preč s Amerikou" a "Preč s Izraelom," uviedol novinár agentúry AFP. Podobné protesty sa konali aj v ďalších mestách islamskej republiky, kde pálili vlajky Spojených štátov a Izraela.

Teherán, ktorý finančne aj vojensky podporuje militantov Hamasu, vyzýva islamské a arabské krajiny z regiónu, aby vytvorili jednotný front proti Izraelu.

Demonštranti sa zhromaždili aj na námestí Tahrír v Bagdade, kde skandovali napríklad: „Nie okupácii! Nie Amerike!“ Na demonštrácie na podporu Palestínčanov v pásme Gazy vyzval šiitský vodca Muktadá as-Sadr, ktorý má v krajine veľký politický vplyv.

Prečítajte si tiež:

​Protestujúci mávali palestínskymi a irackými vlajkami, zatiaľ čo obrovská izraelská vlajka bola položená na zemi, kde po nej demonštranti šliapali.

Sadrovo hnutie zaviedlo okolo námestia Tahrír prísne bezpečnostné opatrenia, zatiaľ čo iracké bezpečnostné sily sú rozmiestnené okolo miesta konania zhromaždenia. Za hnutie na podporu Gazy sa postavila aj iracká vláda, ktorá obhajuje palestínske záujmy.  

Viac ako 10.000 ľudí sa na demonštrácii na podporu Palestínčanov v piatok zišlo aj v jordánskom hlavnom meste Ammán. Na protesty vyzývalo jordánske Moslimské bratstvo a niekoľko ľavicových a mládežníckych skupín.

Protesty sa konali aj v malajzijskom Kuala Lumpure, kde sa po piatkových modlitbách zhromaždilo približne 1000 moslimov, aby vyjadrili solidaritu s Palestínčanmi.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok Michala Hečka, ktorý sleduje situáciu priamo v Izraeli.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.