Streľba v centre Bruselu si vyžiadala dve obete. Útok označili za teroristický čin

Streľba v centre Bruselu si vyžiadala dve obete. Útok označili za teroristický čin
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/Alexandros Michailidis

Dvaja ľudia prišli o život pri streľbe, ku ktorej došlo v pondelok vo večerných hodinách v centre belgickej metropoly Brusel, uviedla tamojšia polícia.

Primátor Bruselu Philippe Close vyhlásil, že po streľbe, ktorá si vyžiadala dve obete a nespresnený počet zranených, boli zmobilizované policajné zložky na zaistenie bezpečnosti v hlavnom meste Belgicka a jeho okolí. Útok sa vyšetruje ako teroristický čin.

Tlačová agentúra Belga spresnila, že situáciu do krízového centra okrem ministerky vnútra prišiel monitorovať aj predseda vlády Alexander de Croo a tiež minister spravodlivosti Vincent van Quickenborne.

Prečítajte si tiež:

Futbalový zápas

K mobilizácii policajných síl došlo krátko potom, čo dvaja ľudia prišli o život pri streľbe, ku ktorej došlo v pondelok okolo 19.15 h miestneho času v širšom centre Bruselu.

Belgické médiá potvrdili, že sa strieľalo na Námestí Sainctelette, kde sa nachádza stanica metra, ktoré prevádzkuje aj prepravu smerom na štadión Heysel. Na uvedenom štadióne v pondelok večer prebiehal kvalifikačný futbalový zápas medzi domácim Belgickom a Švédskom.

Podľa viacerých belgických médií, ktoré sa odvolávajú na policajné zdroje a amatérske videozáznamy, páchateľ strieľal zo skútra zbraňou typu Kalašnikov, mal bielu prilbu a fluorescenčnú vestu a údajne kričal „Alláhu akbar“.

Obe obete streľby mali na sebe dres Švédska. Polícia posilnila bezpečnosť okolo futbalového štadióna a hliadky postupne pribúdajú aj v ostatných častiach mesta.

Zápas F-skupiny futbalovej kvalifikácie ME 2024 Belgicko - Švédsko sa v pondelok nedohral. Duel po prvom polčase predčasne ukončili za stavu 1:1.

Výsledok stretnutia už nemohol zmeniť postupovú dvojicu. Na európsky šampionát z F-skupiny postúpia Belgičania a Rakúšania.

Prečítajte si tiež:

Teroristické organizácia

Podľa agentúry Belga majú bezpečnostné služby k dispozícii video, na ktorom sa neznámy útočník natáča a tvrdí, že je členom teroristickej organizácie Islamský štát (IS).

Atentátnik na uvedenom videu má tvrdiť, že sa pomstil v mene islamu tým, že zabil troch Švédov. Belga však upozornila, že pravosť tohto videa je ešte potrebné overiť. 

Belgický Úrad pre koordináciu a analýzu hrozieb (OCAM) sa rozhodol po streľbe zvýšiť úroveň varovania pred teroristickými útokmi na číslo štyri, čo je maximum a zároveň synonymum vážnej a bezprostrednej hrozby.

Vyšetrovaním prípadu bola poverená federálna prokuratúra, ktorá má kompetencie konať v prípade teroristických útokov

Vybavovanie účtov sa skončilo streľbou. Muž na sídlisku v Nových Zámkoch postrelil svojho protivníka šiestimi ranami: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.