VIDEO: Atentátnik z Bruselu, ktorý zavraždil dvoch švédskych fanúšikov, po zásahu polície zomrel

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Abdesalem L., ktorý v pondelok (16. 10.) večer v širšom centre Bruselu zastrelil dvoch občanov Švédska a tretieho vážne zranil, v utorok (17. 10.) zomrel. Atentátnika v utorok ráno postrelila polícia, previezli ho do nemocnice. Podľa spravodajského portálu RTL Info mal pred smrťou dve zástavy srdca, informuje bruselský spravodajca TASR.

Krátko predtým belgická ministerka vnútra Annelies Verlindenová uviedla, že totožnosť dotyčného podľa nej ešte nebola overená. Ministerka dodala, že lekári ho v nemocnici oživovali. 

Muž identifikovaný ako Abdesalem L. sa narodil v roku 1978 a mal 45 rokov. V širšom centre v Bruseli zabil dvoch občanov Švédska a zranil taxikára. Po útoku ho hľadala polícia, bol na úteku.

Federálna prokuratúra, ktorá prípad vyšetruje a ktorej vyjadrenia okolo pol noci prebrali belgické médiá, informovala, že atentátnik má podľa všetkého pobyt v bruselskej štvrti Schaerbek a má tuniský prízvuk. RTBF priniesla informáciu, že podozrivý bol usvedčený z terorizmu aj v Tunisku.

Konal v mene Islamského štátu

Na jeho prízvuk upozornili lingvisti. Tých vyšetrovatelia zavolali vypočuť si videozáznam, ktorý po útoku zverejnil sám útočník a v ktorom sa priznal, že konal v mene Islamského štátu (IS) a cielene sa zameral na občanov Švédska. Na videonahrávke bolo dobre vidieť aj jeho tvár, ktorú belgické médiá a najmä televízne stanice neváhali zverejniť v pondelňajších večerných hodinách.

Teroristický čin​

Ku streľbe došlo v širšom centre Bruselu krátko po 19.00 h večer. Belgická federálna prokuratúra incident začala vyšetrovať ako teroristický čin a belgický Úrad pre koordináciu a analýzu hrozieb (OCAM) sa rozhodol po streľbe zvýšiť úroveň varovania pred teroristickými útokmi na číslo štyri, čo je maximum a zároveň synonymum vážnej a bezprostrednej hrozby.

Vzhľadom na skutočnosť, že okolo polnoci bol atentátnik stále na úteku, inštitúcie EÚ so sídlom v Bruseli vyzvali svojich zamestnancov, aby v utorok radšej neprišli do práce a svoje pracovné povinnosti vykonávali on-line. V utorok zostanú zatvorené aj jasle a Európske školy, ktoré navštevujú deti zamestnancov a úradníkov európskych inštitúcií.

Flámsky minister vnútra Bart Sommers vyzval obyvateľov Flámska, aby v utorok, ak nemusia, necestovali do Bruselu. Na maximálnu ostražitosť obyvateľov Bruselu vyzval aj federálny premiér Alexander De Croo, ktorý v pondelok večer vyjadril sústrasť švédskemu premiérovi Ulfovi Kristerssonovi.

Prečítajte si tiež:

​Obeťami útoku sú švédski občania, ktorí pricestovali na futbal

​​Obeťami útoku sa stali dvaja švédski občania, ktorí do Bruselu pricestovali na pondelňajší futbalový zápas Belgicko - Švédsko. Švédski futbaloví fanúšikovia boli po prerušenom a nedohranom futbalovom zápase za sprievodu polície odprevadení rovno na letisko.

Susedné Francúzsko po atentáte v Bruseli posilnilo kontroly na hraniciach s Belgickom. Holandsko zvýšilo stupeň výstrahy na úroveň tri na päťbodovej škále.

Moslimská rada Belgicka, ktorá zastupuje veriacich moslimskej viery, medzitým útok spáchaný v Bruseli dôrazne odsúdila a vyzvala zodpovedné úrady, aby čo najskôr tento závažný incident objasnili.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín zo 16. 10. 2023. Muž v americkom Chicagu dobodal chlapca (†6) a zaútočil aj na jeho matku:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.