Víťazmi Sacharovovej ceny za rok 2023 sú iránske ženy a Mahsa Amíníová

Víťazmi Sacharovovej ceny za rok 2023 sú iránske ženy a Mahsa Amíníová
Mahsa Aminiová na plagáte vyzývajúcom na oslobodenie žien. Zdroj: Profimedia.sk

Víťazom tohoročnej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia sa stala Mahsa Amíníová a hnutie "Ženy, život, sloboda". Na sociálnej sieti X to vo štvrtok krátko poobede uviedla predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová.

„S hrdosťou oznamujeme, že víťazmi Sacharovovej ceny za rok 2023 sú Mahsa Amíniová a hnutie Ženy, život, sloboda z Iránu,“ uviedla Metsolová. Od smrti Mahsy Amínovej v Iráne 16. septembra ubehol rok. Zdôraznila, že Európsky parlament "hrdo stojí na strane statočných a vzdorujúcich, ktorí pokračujú v boji za rovnosť, dôstojnosť a slobodu v Iráne" a pri tých, ktorí aj z väzenia naďalej udržujú hnutie Žena, život, sloboda.

Mahsa Amíniová bola 22-ročná iránska Kurdka, ktorú 13. septembra 2022 zatkla mravnostná polícia v Teheráne, pretože porušila prísne predpisy týkajúce sa zahalenia vlasov. O tri dni neskôr zomrela v nemocnici po fyzickom napadnutí vo väzbe. Jej smrť vyvolala v Iráne rozsiahle protesty vedené ženami.

Prečítajte si tiež:

Pod heslom "Žena, život, sloboda" protestujú proti zákonom o nosení hidžábu a iným diskriminačným zákonom. Po brutálnom zásahu iránskeho režimu proti protestom EP opakovane odsúdil zúfalú situáciu v oblasti ľudských práv v krajine.

O laureátovi rozhodla Konferencia predsedov Európskeho parlamentu (šéfka EP a lídri politických skupín). Minulý týždeň výbory EP určili užší výber troch finalistov. V hre boli aj obhajcovia kritikov nikaragujského marxistického režimu Vilmy Núňezovej de Escorciovej a katolíckeho biskupa Rolanda Josého Álvareza Lagosa a ženy bojujúce za bezpečné a legálne interrupcie: Justyna Wydrzyňská z Poľska, Morena Herrerová zo Salvádoru a gynekologička Colleen McNicholsová z USA.

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční 13. decembra 2023 v  Štrasburgu.

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia udeľuje Európsky parlament od roku 1988 jednotlivcom a organizáciám obhajujúcim ľudské práva a základné slobody. Je pomenovaná po sovietskom fyzikovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi a je s ňou spojená odmena vo výške 50.000 eur.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o laureátke Nobelovej ceny za mier za rok 2023.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľudské práva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.