Prišla som so zdravým bábätkom, primár mi ho zabil v náručí, hovorí Češka. Nemocnica zaplatila odškodné

Lekár v nemocnici
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia

Po nesprávnom zákroku primára Františka Záhalky v českej Domažlickej nemocnici zomrel len ročný chlapec. Nešťastie sa stalo v roku 2020 v marci.

Rodičom tento týždeň nemocnica vyplatila 2,6 milióna českých korún ako odškodné. V prepočte ide o 105-tisíc eur. Informuje o tom portál Novinky.cz.

Prečítajte si tiež:

Lekár zlyhal

Podľa sudkyne Kateřiny Martincovej, ktorá rieši žalobu rodičov, nie je suma celkom adekvátna útrapám, ktoré rodičia pri strate prvorodeného syna utrpeli.

Nemocnica navyše podľa sudkyne s odškodnením otáľala. Myslí si, že rodine mohla vyplatiť aspoň nejakú finančnú satisfakciu omnoho skôr.

Už v marci tohto roka bol totiž Záhalka právoplatne uznaný vinným za smrť malého Martinka.

Chlapec zomrel počas banálneho vyšetrenia, 71-ročný Záhalka mu po zjedení surovej fazule vypláchol žalúdok presoleným roztokom, hoci nebol v akútnom ohrození života.

Trestný súd dospel k záveru, že lekár úplne zlyhal.

„Jeho postup, keď pumpoval takú vysokú koncentráciu soľného roztoku do žalúdka 15-mesačného dieťaťa bez akýkoľvek príznakov, ktoré by ohrozovali jeho život, bol zásadnou medicínskou chybou,“ konštatoval v rozsudku sudca Jan Švígler.

Žiadna blesková záchrana podľa neho nutná nebola. Fazule neboli toxické a dieťa nemohli nijak ohroziť na živote.

„Úplne zbytočná smrť dieťaťa bola zásadným zásahom do rodinných väzieb a dokážem si predstaviť odškodnenie pokojne aj desať miliónov korún pre každého z rodičov,“ uviedol Švígler.

Nemocnica sa bezprostredne po rozhodnutí o vine lekára neospravedlnila. Oficiálne ospravedlnenie aj platba prišli v pondelok (16. 10. 2023), deň pred civilným súdnym pojednávaním.  

Šéf nemocnice Petr Hubáček pred súdom vysvetľoval, že sa skôr ospravedlniť nemohol, pretože by tak priznal chybu lekára. „Cítili sme prezumpciu neviny,“ povedal v utorok.

Prečítajte si tiež:

Slová matky, ktoré trhajú srdce

Na civilnom súde veľmi emotívne vypovedala matka zosnulého chlapčeka. O bábätko sa pokúšali dva roky.

Aj keď synovi po zjedení fazule nič nebolo, chcela byť opatrná a zavolala do nemocnice. Vyzvali ju, aby s ním prišla na kontrolu.

„Z vyšetrovne ma odviedli do inej miestnosti, kde mi lekár prikázal, že musím malého pevne držať, aby mu mohol zaviesť hadicu do brucha a naliať tam soľný roztok. Nikdy si neodpustím, že som Martinka, ktorý sa bránil, na príkaz lekára pevne zvierala, zatiaľ čo ho on zabíjal v mojom náručí,“ povedala žena.  

Po zákroku mala v nemocnici ostať do druhého dňa.

„Odviedli nás na izbu. Malý sa mi nepáčil, bol apatický a prestával reagovať. Upozorňovala som na to sestričku, ale tá len okomentovala, že ho pri zákroku pekne doriadili. Keď potom upadol do bezvedomia, bolo neskoro. Už mu pomôcť nedokázali,“ hovorila ďalej.

Podľa odborníkov mu extrémne koncentrovaný soľný roztok spôsobil metabolický rozklad organizmu a následný opuch mozgu, čo viedlo k rýchlej smrti. Šance na záchranu boli nulové.

„Zmenilo nám to celý život. Chvíľu som dokázala fungovať, potom sa to ale celé otočilo. Okrem narušenej psychiky sa pridali ďalšie problémy so žalúdkom a pečeňou. Navyše som otehotnela a o dva mesiace neskôr som o dieťa prišla. Bolo to šialené obdobie,“ opísala utrpenie žena.

Pred niekoľkými mesiacmi sa im narodil druhý syn. Je pre nich svetlom a radosťou, ich život je však iný. Cítia bolesť, prázdnotu a smútok. „Z energického človeka, ktorý má rád život, spev a tanec, sa zo mňa stala prázdna kráčajúca schránka,“ povedala.

K lekárom dôveru stratila a má problém ísť so synom na vyšetrenie.

„Je pre nás veľmi ťažké ísť s naším synom k akémukoľvek lekárovi. Úplne som stratila dôveru. Je to hrozný pocit, keď priveziete zdravé dieťa do nemocnice, odovzdáte ho primárovi, ktorému veríte, že preň urobí to najlepšie, a on vám ho zabije v náručí,“ dodala žena.

Pozrite si krimi reportáž zo Slovenska. Manžela bodla nožom do srdca, no nechcela ho vraj zabiť. Sudca ju teraz oslobodil spod obžaloby:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.