Americký miliardár stavia najdrahší dom sveta. Už len z ceny pozemku sa bežnému človeku zatočí hlava

Americký miliardár stavia najdrahší dom sveta. Už len z ceny pozemku sa bežnému človeku zatočí hlava
Palm Beach na Floride Zdroj: Profimedia.sk

Americký miliardár Ken Griffin je známy svojou záľubou v skupovaní tých najdrahších nehnuteľností v USA. Teraz sú však jeho plány oveľa ambicióznejšie. Vo floridskom letovisku Palm Beach chce postaviť najdrahší dom sveta, píše portál New York Post.

Spoluzakladateľ a riaditeľ finančnej spoločnosti Citadel, ktorého hodnotu majetok odhaduje Forbes na 35 miliárd dolárov, už skúpil pozemky v oblasti v oblasti známej ako Billionaires’ Row (Rad miliardárov) v Palm Beach, kde majú domy mnohí z najbohatších podnikateľov aj hviezd šoubiznisu.

Svoju nehnuteľnosť tam má napríklad ja bývalý americký prezident Donald Trump. Najdrahší dom sveta by mal stáť iba kilometer od rezortu Mar-a-Lago.

Griffin postupne skúpil 5 pozemkov z celkovou rozlohou 20 akrov (80 000 metrov štvorcových - pozn. red.). Zaplatil za ne pol miliardy dolárov, no všetky obchody prebehli ešte pred pandémiou a odvtedy ceny pozemkov v tejto lokalite závratne stúpli.

Cena pozemku tvorí väčšinu zo zamýšľanej miliardovej hodnoty celej nehnuteľnosti. Zatiaľ nie je jasné, koľko chce miliardár investovať do samotnej stavby luxusného sídla, no špekuluje sa o sume v pomerne veľkom rozpätí - od 150 do 400 miliónov dolárov (od 142 do 378 miliónov eur).

Miliardár chce dom postaviť v modernom štýle a jeho celková úžitková plocha by mala byť 50-tisíc štvorcových stôp (4645 metrov štvorcových).

Väčšina z Griffinovho portfólia nehnuteľností je situovaná v južnej Floride, no finančník okrem toho vlastní aj ďalšie luxusné nehnuteľnosti na tých najdrahších adresách sveta.

Za najdrahší apartmán v USA zaplatil koncom roka 2019 235 miliónov dolárov. V nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza na newyorskom Manhattane však nikdy nebol a kúpil ju iba ako investíciu. Griffin vlastní aj najdrahší apartmán v Chicagu (59 miliónov USD), či dom pri Buckinghamskom paláci v Londýne, za ktorý zaplatil 124 miliónov dolárov.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bývanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.