Vírus vtáčej chrípky sa rozšíril až do Anatarktídy. Môže zdecimovať populácie tučniakov

Vírus vtáčej chrípky sa rozšíril až do Anatarktídy. Môže zdecimovať populácie tučniakov
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/T. Terziev

V oblasti Antarktídy sa podľa britských expertov po prvý raz objavila vtáčia chrípka. Potvrdenie výskytu ochorenia vyvolalo obavy z možného ohrozenia tamojších vzácnych populácií vtákov, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Vedci sa obávajú, že by sa najhoršia epidémia vysoko patogénnej vtáčej chrípky (HPAI) mohla dostať aj do Antarktídy, ktorá je dôležitým hniezdiskom mnohých druhov vtáctva.

Zamestnanci výskumného inštitútu British Antarctic Survey (BAS) nákazu odhalili na Vtáčom ostrove, ktorý sa nachádza v britskom zámorskom území Južná Georgia a Južné Sandwichove ostrovy. Toto teritórium leží v južnej časti Atlantického oceána medzi Južnou Amerikou a Antarktídou.

Prečítajte si tiež:

Vírus sem pravdepodobne priniesli vtáky migrujúce z Južnej Ameriky, kde v poslednej dobe zaznamenali veľké množstvo prípadov vtáčej chrípky. Vzorky odobraté z tiel uhynutých pomorníkov antarktických boli odoslané na analýzu do Británie, ktorej výsledky potvrdili prítomnosť vírusu vtáčej chrípky.

Ak by sa ochorenie prenieslo z antarktických ostrovov aj priamo do samotnej Antarktídy, vysoká úmrtnosť spôsobovaná vírusom by mohla ohroziť tamojšie populácie tučniakov a ďalších druhov, ktoré sa s týmto vírusom ešte nestretli.

Návštevníci Južnej Georgie musia preto dodržiavať sprísnené preventívne opatrenia a vedecké aktivity súvisiace s tamojším vtáctvom boli podľa vyhlásenia BAS pozastavené.

Prečítajte si tiež:

Britský Úrad pre zdravie rastlín a živočíchov (APHA) minulý týždeň vyhlásil, že niektoré druhy vtákov by proti vírusu vtáčej chrípky mohli byť imúnne. Podľa predbežných výsledkov výskumu by medzi ne mohla patriť napríklad sula biela či kormorán chocholatý.

Vedci však vírus nachádzajú aj v neustále stúpajúcom počte cicavcov. Narastajú tak obavy, že by mohol zmutovať do podoby, ktorá sa jednoduchšie prenáša z človeka na človeka.

Vírus vtáčej chrípky sa v súčasnosti na človeka prenáša iba zriedkavo, zvyčajne sa ľudia infikujú len pri priamom kontakte s nakazenými vtákmi. Americké Centrum na kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uvádza, že v októbri na vtáčiu chrípku zomrelo dvojročné dievča v Kambodži. Ochorenie si v tejto krajine od začiatku roka vyžiadalo už tri ľudské životy.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o vtáčej chrípke v bojnickej ZOO.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.