Zahraničné

Schwarzenberg ešte neodchádza do dôchodku

Karel Schwarzenberg
Zdroj: SITA

Naopak, zostáva šéfom TOP 09.

Karel Schwarzenberg dnes na zjazde českej TOP 09 obhájil post predsedu strany. Bol jediným kandidátom. Sľúbil, že "topka" bude poctivo pracovať pre republiku. Vo svojom kandidátskom prejave pred voľbou kritizoval korupciu a jej presakovanie do českej politiky.
Informácie priniesol spravodajský portál Novinky.cz.

Zdroj: SITA
Schwarzenberg po zvolení za straníckeho predsedu vyhlásil: "Dúfam, že aj tí, ktorí ma tentoraz nevolili, že ich aspoň nesklamem a budem pre nich ako-tak znesiteľný predseda."
Dodal, že svojich straníckych "podriadených" nebude šetriť a strana bude "poctivo pracovať pre blaho tejto republiky". Za Schwarzenberga sa vyslovilo 160 zo 173 hlasujúcich delegátov.
Líder krátko pred hlasovaním kritizoval fungovanie českej politiky, ktorá je "prelezená korupciou".

"Všetko u nás funguje, až na politiku," vyhlásil a dodal: "V iných národoch sa kradne tiež, korupcia je tiež, ale tí páchatelia nejazdia po hlavných mestách v limuzínach." Pridal ešte výrok premiéra z prvej česko-slovenskej republiky Antonína Švehlu: "Mľaskáme tak hlasno, že už nič iné nepočujeme."

Kritika úspechu nových strán

Zároveň však líder vyjadril nádej, že dorastá nová generácia, "ktorá už nie je zaťažená 20. storočím, ale vyrástla v úplne inom období".

TOP 09 je podľa neho v tej najlepšej východiskovej pozícii, akú len môže mať. Strana je stabilná a stavaná na pevných základoch, dodal.

"Budeme naďalej takí, akí sme. Totiž strana bez veľkých sľubov, bez veľkého rámusu okolo seba, ale strana, ktorá neustále pracuje na svojom politickom úspechu," vyhlásil Schwarzenberg.

 Na adresu nových politických subjektov v českej Poslaneckej snemovni povedal, že sa netreba nechať zmiasť prekvapujúcimi úspechmi nových zoskupení na politickom javisku. "Ich veľkohubé sľuby nemôžu byť splnené," dodal.


PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.

Krátka správa

EÚ poskytne päť miliónov eur na humanitárnu pomoc pre ľudí z Náhorného Karabachu.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu prakticky podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Európska komisia sa obáva, že to vyvolá masový exodus obyvateľov z tohto sporného regiónu.

Krátka správa

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja.

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste. Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy. (TASR)

Krátka správa

Viaceré pohraničné obce v Rusku sú bez prúdu, údajne po dronovom útoku Ukrajiny.

Ide konkrétne o sedem obcí v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Došlo k tomu po tom, ako tam ukrajinský dron zhodil výbušninu na rozvodňu elektrickej energie. Zranenia neutrpel žiaden z obyvateľov. tamojší gubernátor Roman Starovoit uviedol, že k obnove dodávok energie dôjde hneď, ako to bude možné.