Zahraničné

Zbytočná smrť! Príčina potopenia trajektu so študentmi šokuje

Havarovaný trajekt
Zdroj: TASR

Aprílový incident si vyžiadal 263 doteraz potvrdených obetí.

Hmotnosť nákladu juhokórejského trajektu Sewol, ktorý sa potopil v apríli, viac než trojnásobne prekračovala jeho maximálnu nosnosť. Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním sa na vyšetrovací tím.

Trajekt Sewol 16. apríla prepravoval 3 608 ton nákladu vrátane 108 vozidiel, keď sa prevrhol a potopil na ceste z prístavu v juhokórejskom meste Inčchon na dovolenkový ostrov Čedžu.

Vyšetrovatelia sa domnievajú, že za tragédiou stojí prekročenie maximálnej hmotnosti nákladu, zmeny vo vnútornom usporiadaní plavidla, ako i rozmiestnenie samotného nákladu.

Zdroj: TASR

Palubné záznamy ukazujú, že trajekt bol preťažený počas 139 z 241 plavieb, ktoré na predmetnej trase podnikol od marca 2013. Vo vyšetrovacej správe sa píše, že zisk z prepravy tohto pridaného tovaru činí 2,8 milióna dolárov.

Aprílový incident si vyžiadal 263 doteraz potvrdených obetí, stále nezvestných je 39 osôb, z ktorých väčšinu tvorili tínedžeri absolvujúci školský výlet. Ďalšou obeťou sa stal civilný potápač, ktorý pri pátraní po telách obetí upadol do bezvedomia.

Predpokladá sa, že pri prudkej otáčke lode sa prevážaný náklad uvoľnil, čím sa zmenilo ťažisko plavidla, ktoré následne začalo naberať vodu a klesať pod hladinu.

Zdroj: SITA
  


SOUL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti