Chodili v kruhoch a nakoniec spadli na zem mŕtvi. Vedci rozlúštili záhadu hromadného úhynu slonov v Afrike

Chodili v kruhoch a nakoniec spadli na zem mŕtvi. Vedci rozlúštili záhadu hromadného úhynu slonov v Afrike
Zdroj: Profimedia.sk

V máji a júni 2020 šokovala ochranárov v botswanskej delte rieky Okavango hromadný úhyn 350 slonov. Boli medzi nimi slony všetkých vekových kategórií a oboch pohlaví, pričom mnohí chodili v kruhoch, kým náhle zomreli a zrútili sa tvárou napred k zemi.

Išlo o záhadu, ktorú si vedci dlho nevedeli vysvetliť. Začali sa šíriť celosvetové špekulácie o tom, čo ju spôsobilo. Uhynuté telá slonov našli ochrancovia prírody na rozlohe 3-tisíc štvorcových míľ v delte rieky Okavango, kde žije približne 18-tisíc slonov. Botswana je pritom domovom pre celkovo 130-tisíc slonov.

​O dva mesiace neskôr zomrelo na severozápade Zimbabwe ďalších 35 slonov, rovnakým spôsobom ako tie v Botswane.

Odborníci sa pri hľadaní odpovedí zamerali na možné environmentálne príčiny, ako sú toxíny produkované baktériami vo vodných plochách.

Vyšetrovanie už skôr vylúčilo ako možný dôvod úhynu slezinovú sneť (antrax), ktorá v niektorých oblastiach Botswany občas postihuje divoké zvieratá.

Hromadný úhyn slonov v Botswane následne tamojšie úrady pripísali bližšie nešpecifikovanému toxínu siníc a neuviedli žiadne ďalšie podrobnosti.

Výsledky testov zverejnili až teraz. Ukázalo sa, že príčinou bola málo známa baktéria nazývaná Pasteurella Bisgaard taxón 45, ktorá spôsobila otravu krvi, informuje portál The Guardian.

„Predstavuje to dôležitý problém ochrany slonov v najväčšej zostávajúcej metapopulácii tohto ohrozeného druhu,“ napísali vedci v článku publikovanom v časopise Nature Communications.

Prečítajte si tiež:

​Každoročne ubudne až 8 percent populácie afrických savanových slonov, predovšetkým v dôsledku pytliactva, pričom vo voľnej prírode ich zostalo už iba okolo 350-tisíc. Dokument navrhuje, aby sa na zoznam hrozieb, ktorým čelia, pridali aj infekčné choroby.

Kým celková populácia slonov v Afrike klesá, v Botswane, kde žije takmer tretina z celkového počtu slonov žijúcich na kontinente, zaznamenali koncom deväťdesiatych rokov nárast populácie týchto majestátnych zvierat z 80-tisíc na 130-tisíc.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.