Zistenie, z ktorého budú mnohí prekvapení. Vedci našli hlavného vinníka obezity

Zistenie, z ktorého budú mnohí prekvapení. Vedci našli hlavného vinníka obezity
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Valente Romero

Odborníci na výživu roky diskutujú o hlavnej príčine obezity. To, že k nej prispieva najmä konzumácia stravy bohatej na cukor a tuky sa vie už dávno, teraz však vedci zistili, ktorá z týchto živín je vinníkom číslo jeden. 

Hlavným spúšťačom obezity je cukor - konkrétne ovocný cukor alebo fruktóza. Ako upozornil portál Science Alert, ovocný cukor na nás pôsobí ako nejaký „malý démon“, ktorý ľudský metabolizmus ženie smerom k obezite. Vyvoláva v nás totiž nutkanie jesť jedlá s vyšším obsahom tuku vo väčších množstvách. A to vedie k nadmernému obžerstvu.

Tieto zistenia vychádzajú z analýzy doktora Richarda Johnsona z Univerzity v Colorade. Vedec podotýka, že ak chce niekto schudnúť, mal by obmedziť príjem nielen cukrov alebo samotných sacharidov, ale oboch súčasne.

​„Aj keď prakticky všetky hypotézy uznávajú dôležitosť zníženia konzumácie ultraspracovaných a ‚nezdravých‘ potravín, zostáva nejasné, či by sme sa mali zamerať na zníženie príjmu cukru alebo vysokoglykemických sacharidov, alebo tukov či polynenasýtených tukov, alebo jednoducho zvýšiť príjem bielkovín,“ píšu vedci v štúdii publikovanej v odbornom časopise Obesity.

Prečítajte si tiež:

Falošný poplach

Fruktóza je druh cukru, ktorý sa prirodzene nachádza v ovocí, kde je vyvážená vitamínmi a vlákninou. Existuje aj priemyselne vyrábaná forma fruktózy. Keďže tá tvorí v podstate polovicu bežne predávaného cukru, nachádza sa prakticky všade. Nájdeme ju v potravinách od stolového cukru, spracovaných potravín až po kukuričný sirup.

Telo si dokáže vyrobiť fruktózu zo sacharidov, ako je glukóza, aj zo slaných jedál. Keď sa fruktóza metabolizuje, znižuje v tele adenozíntrifosfát (ATP).

ATP poskytuje energiu na bunkové procesy tela. Keď jeho hladiny klesnú na dostatočne nízku úroveň, je to signál pre telo, že potrebuje viac paliva. Preto začneme cítiť hlad a začneme znova jesť. Ide však len o falošný poplach.

Epidémia tretieho tisícročia

Miera nadváhy aj obezity u dospelých a detí naďalej stúpa. Podľa WHO vzrástla celosvetovo prevalencia nadváhy a obezity medzi deťmi a dospievajúcimi vo veku 5 – 19 rokov štvornásobne, zo 4 percent na 18 percent, od roku 1975 do roku 2016.

Podľa celosvetovej správy zomiera na obezitu a nadváhu, ktoré odborníci označujú za epidémiu tretieho tisícročia, viac ako 4 milióny ľudí ročne.

Nadváha je definovaná indexom telesnej hmotnosti (BMI). BMI sa odvodzuje od hmotnosti v kilogramoch delenej výškou (druhou mocninou) v centimetroch. Odporúčané hodnoty podľa WHO by mali dosahovať skóre 18,5 – 24,9. Nad 25 hovoríme o nadváhe, zatiaľ čo obezita je definovaná BMI nad 30 a vyššie.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok z Telerána, v ktorom sme sa venovali detskej obezite.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.