Obávaný jav El Niňo naberá na sile. Vidno ho už aj na satelitných snímkach

Obávaný jav El Niňo naberá na sile. Vidno ho už aj na satelitných snímkach
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Maksim Vivtsaruk

Meteorologický jav El Niňo naberá na sile. Odborníci ho dokonca môžu pozorovať vďaka družici Sentinel-6 Michael Freilich, ktorá zhromažďuje dáta o morskej hladine.

Tie dokazujú, že jav už teraz ovplyvňuje obrovskú vodnú plochu v oblasti rovníkového Pacifiku. V porovnaní s rokmi 1997 a 2015, keď svet zažil extrémne El Niňo, však tohtoročný vývoj nie je ani zďaleka taký dramatický.

Zo zozbieraných dát o výške morskej hladiny NASA zostavila mapu, ktorá ukazuje, ako obrovskú plochu jav ovplyvňuje (červená oblasť na obrázku nižšie).

El Niňo na začiatku októbra 2023. Zdroj: NASA / JPL-Caltech

​Pre porovnanie, v rokoch 1997 a 2015 sa hladina stredného a východného Pacifiku zdvihla oproti normálu o neuveriteľných 18 centimetrov.

„Tento rok sú zdvihnuté oproti priemeru len o päť až osem centimetrov,“ uvádza Laboratórium prúdového pohonu (JPI), ktoré vzniklo v spolupráci NASA a Kalifornského technologického inštitútu.

Prečítajte si tiež:

Pocíti to aj Európa

Ako v roku 1997, tak v 2015 dosiahol jav svoj vrchol na konci novembra a na začiatku decembra. Dá sa teda očakávať, že aj tohtoročný El Niňo ešte zosilnie.

„Každý El Niňo je trochu iný. Tento sa zdá byť v porovnaní s veľkými udalosťami skromný, ale aj tak by nám mohol na juhozápade USA priniesť vlhkú zimu, pokiaľ budú vhodné podmienky,“ povedal Josh Willis, vedecký pracovník z JPI.

Prečítajte si tiež:

​Silu El Niňa však pocíti aj Európa. Tohtoročný jav sa zatiaľ stále formuje, nemožno tak s presnosťou predpovedať, aké budú jeho vplyvy na zimné počasie.

Predikcia je o to zložitejšia, že zatiaľ čo na americkom kontinente je vplyv El Niňa jasný, v prípade Európy to také ľahké nie je.

Najväčší účinok máva v severnej Európe, kde je potom zima suchšia a studenšia. Pokiaľ El Niňo výrazne zosilní, dá sa očakávať, že do tejto oblasti prinesie mrazivé počasie. Na juhu Európy však, naopak, býva zima vplyvom tohto javu vlhšia.

Pozrite si predpoveď počasia na najbližšie dni:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.