Podľa tureckého prezidenta môže za „masaker“ v pásme Gazy Západ: Izrael je len pešiak

Podľa tureckého prezidenta môže za „masaker“ v pásme Gazy Západ: Izrael je len pešiak
Recep Tayyip Erdogan. Zdroj: AP Photo/Emrah Gurel

Západné vlády sú hlavným vinníkom, ktorý stojí za "masakrom" v pásme Gazy, vyhlásil v sobotu v Istanbule turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na obrovskom zhromaždení na podporu Palestínčanov. Vládu žiadnej krajiny však nemenoval. Informuje tlačová agentúra DPA.

"Každý vie, že Izrael je v tomto regióne len pešiakom, ktorý bude obetovaný, keď príde ten deň," povedal turecký prezident vo vášnivom príhovore desaťtisícom podporovateľov.

Erdogan obvinil Izrael z "páchania vojnového zločinu" a západných politikov z "ospravedlňovania" izraelských útokov proti palestínskemu územiu.

"Koľko detí, žien a starších ľudí musí ešte zomrieť, aby ste žiadali prímerie?" položil Erdogan otázku. Okolo krku mal šál vo farbách palestínskej aj tureckej vlajky.

Prečítajte si tiež:

Povinnosť brániť Palestínčanov

Erdogan začal tento týždeň využívať tvrdší tón voči Izraelu. Zrušil plán na návštevu Izraela a palestínske hnutie Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy, označil za bojovníkov za slobodu, a nie za teroristov.

Turecko má podľa Erdogana historickú povinnosť brániť práva Palestínčanov. Turecký líder tiež vyzval Izrael, aby "nechal dvere otvorené pre dialóg".

Veľa odborníkov je presvedčených, že Erdoganova ostrá rétorika proti Izraelu je zameraná na rozptýlenie hnevu vlastných občanov doma v Turecku.

Izrael, USA a Európska únia palestínske hnutie Hamas zaradili na svoje zoznamy teroristických organizácií. Ankara však s týmto hnutím udržiava spojenie a uvádza, že sa usiluje zabezpečiť prepustenie rukojemníkov, ktorých Hamas v pásme Gazy zadržiava.

Vojna naberá na intenzite:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.