K Japonsku sa priblížil silný tajfún Šan-šan

K Japonsku sa priblížil silný tajfún Šan-šan.
Zdroj: TASR/AP Photo/Eugene Hoshiko

Japonský meteorologický ústav varoval pred povodňami, prívalovým dažďom, zosuvmi pôdy a vysokými vlnami.

Dážď a silný vietor priniesol tajfún Šan-šan do východnej časti Japonska po tom, čo sa v stredu priblížil k pevnine, informuje agentúra DPA. Japonský meteorologický ústav JMA očakáva, že Šan-šan - v poradí trinásty tajfún tohtoročnej sezóny - zasiahne východnú časť krajiny vo štvrtok v skorých ranných hodinách. JMA varoval pred povodňami, prívalovým dažďom, zosuvmi pôdy a vysokými vlnami. Tie môžu pri pobreží regiónu Kantó dosiahnuť až desať metrov.

Japonská televízna stanica NHK informovala, že v dôsledku tajfúna už museli zrušiť 81 letov a niekoľko vlakových spojení. Oko Šan-šanu sa v stredu ráno nachádzalo zhruba 190 kilometrov juhovýchodne od mesta Kacuura. Pohyboval sa rýchlosťou 15 kilometrov za hodinu sprevádzaný vetrom, ktorý v nárazoch dosahoval rýchlosť 180 kilometrov za hodinu.

Silné a dlhotrvajúce dažďové zrážky viedli minulý mesiac v Japonsku k mohutným povodniam a zosuvom pôdy - predovšetkým na západe krajiny. O život prišlo 225 ľudí, pričom 11 ďalších osôb je stále nezvestných. Zhruba 3600 ľudí sa nachádza v núdzových prístreškoch. Odvtedy Japonsko sužuje vlna veľkých horúčav, ktorá si doposiaľ vyžiadala životy viac než 130 ľudí. Teploty sa miestami vyšplhali nad 40 stupňov Celzia.

TOKIO/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Japonsko

Dôležité udalosti