Portugalská polícia sa ospravedlnila rodičom zmiznutej Madeleine McCannovej

Portugalská polícia sa ospravedlnila rodičom zmiznutej Madeleine McCannovej
Kate a Gerry McCannovci s fotografiou nezvestnej dcéry. Zdroj: Profimedia.sk

Portugalská polícia sa ospravedlnila rodičom Madeleine McCannovej za spôsob, akým prípad vyšetrovali a zaobchádzali s rodinou.

Delegácia zástupcov portugalskej polície vycestovala podľa portálu BBC do Anglicka ešte začiatkom tohto roka. Rodina McCannových sa k ospravedlneniu nevyjadrila a zmiznutie ich dcéry zostáva nevyriešené.

V septembri 2007, štyri mesiace po tom, čo Madeleine zmizla, boli Kate a Gerry McCannovci v portugalskom vyšetrovaní označení za „arguidos“ - alebo podozrivých. Oboch vypočuli detektívi, ktorí sa domnievali, že zinscenovali únos a ukryli telo Madeleine.

Kate McCannová povedala, že jej bola ponúknutá dohoda, že keď sa prizná, že sa snažila zakryť smrť svojej dcéry, dostane kratší trest.

Prečítajte si tiež:

Polícia zmiznutiu detí nevenovala dostatočnú pozornosť

Portugalská polícia rodičov prestala podozrievať v roku 2008, no portugalské médiá o nich aj naďalej písali ako o možných páchateľoch.

Goncalo Amaral, hlavný vyšetrovateľ, bol neskôr z vyšetrovania odvolaný. Nebránilo mu to však v napísaní knihy, v ktorej obvinil McCannovcov z účasti na zmiznutí ich dcéry. Povedal, že tak bráni svoju profesionálnu povesť.

Portugalský najvyšší súd potom zamietol žalobu McCannovcov za urážku na cti voči bývalému vyšetrovateľovi za tvrdenia v jeho knihe. Pár sa odvolal na Európsky súd pre ľudské práva, tiež neúspešne.

Portugalská polícia teraz tvrdí, že jej počiatočné vyšetrovanie zmiznutia Madeleine nebolo dobre zvládnuté. Polícia priznala, že prípadom nezvestných detí sa v tom čase neprikladal dostatočnú dôležitosť a že mali zohľadniť postavenie rodičov Madeleine ako cudzincov v prostredí, ktorému nerozumeli.

Prečítajte si tiež:

Hlavný podozrivý sedí vo väzení, dôkazov je málo

Madeleine McCannová mala tri roky, keď v máji 2007 zmizla z izby v portugalskom Algarve, kde jej rodina dovolenkovala. V čase zmiznutia boli jej rodičia na večeri v neďalekej reštaurácii.

V počiatočnej fáze vyšetrovania nenašla portugalská polícia žiadne významné stopy, pričom detektívi upriamili svoju pozornosť predovšetkým na rodičov zmiznutého dievčaťa.

Pre nedostatok dôkazov polícia ukončila vyšetrovanie rodičov, pričom uviedla, že v prípade neboli zapletení. V máji 2022 oznámila nemecká prokuratúra, ktorá prípad od roku 2020 vyšetruje, že našla nové dôkazy.

Hlavným podozrivým sa na ich základe stal odsúdený pedofil a obchodník s drogami Christian Brückner. Ten si v súčasnosti odpykáva vo väzení trest za znásilnenie ženy, ktorého sa dopustil v rovnakej oblasti, kde zmizla Madeleine.

Prečítajte si tiež:

​Krajinský súd v nemeckom Braunschweigu však koncom apríla oznámil, že nie je v jeho právomoci súdiť hlavného podozrivého v prípade zmiznutia britského dievčatka Madeleine McCannovej .

Portugalská polícia následne oznámila, že bude pokračovať v pátraní. ​Prehľadali oblasť neďaleko vodnej nádrže Barragem do Arade zhruba 50 kilometrov od letoviska Praia da Luz, kde dievčatko v máji 2007 zmizlo z apartmánového komplexu. Žiadne ďalšie stopy sa však nenašli.

Hlavný podozrivý Christian Brückner mal túto priehradu pravidelne navštevovať medzi rokmi 2000 do 2017. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že vtedy len trojročné dievčatko uniesol a následne zavraždil.

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o výročí zmiznutia Madeleine McCannovej:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.