Smršť Ciarán zasiahla viaceré krajiny v Európe. V niektorých oblastiach vyhlásili núdzový stav

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Spojené kráľovstvo v noci na štvrtok (2. 10.) zasiahla smršť Ciarán. Úrady v niektorých oblastiach na južnom pobreží Anglicka vyhlásili núdzový stav a vydali výstrahy pred vetrom. Úradovala aj vo Francúzsku vyžiadala, si tam jednu obeť. Výstrahy pred jeho príchodom vydali už aj v Nemecku. Informujú agentúra DPA a webová stránka stanice BBC.

Meteorologický úrad na ostrove Jersey na Normanských ostrovoch na noc na štvrtok vydal najvyššiu červenú výstrahu a upozornil na vietor s rýchlosťou v nárazoch takmer 160 kilometrov za hodinu. Obyvateľov vyzval, aby sa vyhýbali pobytu na otvorenom priestranstve.

Výstraha pred vetrom druhého najvyššieho stupňa (jantárová) je v platnosti grófstvach Cornwall a Devon od 3.00 h miestneho času (4.00h SEČ) do 11.00 h a vo východnom a juhovýchodnom Anglicku od 6.00 h do 17.00 h.  Meteorologický úrad varoval pred vetrom s rýchlosťou 112 až 129 kilometrov za hodinu.

​Výstraha nižšieho žltého stupňa bola do stredy v platnosti v Severnom Írsku, kde Ciarán spôsobila záplavy. V južných častiach Anglicka a Walesu je žltý stupeň v platnosti do konca štvrtka a na severovýchode Anglicka a v Škótsku až do 6.00 h v piatok. Úrady ľudí vyzvali, aby sa pripravili na možné záplavy.

Prečítajte si tiež:

Jedna obeť vo Francúzsku

Smršť Ciarán v noci na štvrtok zasiahla aj západné pobrežie Francúzska s vetrom s rýchlosťou až do 178 kilometrov za hodinu. V dôsledku nepriaznivého počasia zostalo vyše 1,2 milióna domácností bez dodávok elektrickej energie a pre sever Francúzska platia výstrahy pred nepriaznivým počasím.

Pre Bretónsko a Normandiu vydali meteorológovia červenú výstrahu pred silným vetrom. Pre zvyšok severozápadu Francúzska platí oranžová výstraha.

V departamente Aisne severovýchodne od Paríža zahynul vodič, keď na jeho nákladné auto spadol strom, oznámil francúzsky minister dopravy Clément Beaune.

„Toto dokazuje, že aj v regiónoch, pre ktoré neplatia červené výstrahy, hrozí na cestách veľmi vysoké riziko,“ uviedol Beaune pre rozhlasovú stanicu Franceinfo.

Mieri do Nemecka

Nemecká meteorologická služba vydala varovania pred veternou smršťou Ciarán pre nemecké pobrežia Severného mora a Baltského mora. 

Ciarán sa presúva nad Lamanšským prielivom z Anglicka smerom k Severnému moru, spresnili nemecký meteorológovia. Vietor so silou víchrice až do 90 kilometrov za hodinu má vyčíňať do 12.00 hodine SELČ.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 26. 10. 2023 o tom, ako sa mexické letovisko Acapulco spamätáva z ničivého hurikánu Otis:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.