Sudca zakázal prevoz bábätka na liečbu v zahraničí a zároveň schválil, aby ho odpojili od prístrojov

Sudca zakázal prevoz bábätka na liečbu v zahraničí a zároveň schválil, aby ho odpojili od prístrojov
Indi Gregoryová Zdroj: gofundme.com

Sudca rozhodol, že kriticky choré osemmesačné dieťa nemôže z Anglicka vycestovať na liečbu do nemocnice v Taliansku. Informuje o tom BBC.

Indi Gregoryová má mitochondriálne ochorenie. Lekári v Queen's Medical Centre v anglickom Nottinghame už dostali od úradov správu, že ju môžu odpojiť od prístrojov. Podstupuje totiž bolestivú liečbu, ktorá podľa odborníkov nezaberá.

Právnici, ktorí rodinu zastupujú, preto požiadali sudcu Najvyššieho súdu, aby povolil prevoz dievčatka do Ríma. Myslia si, že by tak dokázali jeho život predĺžiť.

Sudca Robert Peel túto žiadosť zamietol. Detská nemocnica Bambino Gesu v Ríme pritom s liečbou osemmesačného dieťaťa súhlasila. 

Už nemajú čo stratiť

Dané ochorenie bráni bunkám v tele produkovať energiu. Sudca sa odvoláva na odborníkov a hovorí, že je nevyliečiteľné a prevoz do zahraničia by dievčatku nepomohol.

Sudca lekárom zároveň povolil odpojiť dieťa od prístrojov na podporu života. Uviedol to s tým, že lekárske stanoviská sú jednoznačné a jasné. Odborníci hovoria, že Indi zomiera a jej liečba je zbytočná a bolestivá.

Prečítajte si tiež:

Rodičia Dean a Claire sa po pôvodnom rozhodnutí súdu o obmedzení lekárskej starostlivosti neúspešne obrátili na odvolací súd v Londýne aj na Európsky súd pre ľudské práva.

Rodičia sa chcú odvolať aj tentoraz, proti poslednému rozhodnutiu súdu, ktorý zakázal presun Indi do Talianska. Otec dievčatka rozhodnutie sudcu označuje za odporné.

„Chceli sme prijať ponuku z Talianska. Aj keď presun zahŕňa riziko, jediná alternatíva, ktorú nám ponúkli v Anglicku, je zmieriť sa s jej smrťou. Ani my, ani ona tak nemôžeme nič stratiť,“ povedal Dean.

Pozrite si archívnu reportáž o Sofii, ktorá trpí zriedkavou diagnózou:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.