Výmena plastových slamiek za papierové. Výskumy ukazujú, že nejde o ekologickejšie riešenie

Výmena plastových slamiek za papierové. Výskumy ukazujú, že nejde o ekologickejšie riešenie
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Elizaveta Galitckaia

Papierové slamky akoby ovládli reštaurácie, stánky s rýchlym občerstvením i bary s cieľom prevádzkovateľov o ekologickejší prístup a udržateľnejšiu formu používaných materiálov. Podľa odborníkov však nemusia byť najšťastnejším riešením, ba dokonca môžu byť pre životné prostredie ešte menej prijateľné.

Mnohí im vyčítajú, že sa v nápojoch rýchlo rozpustia a nedá sa cez nich piť. Iní si ich pochvaľujú, keďže ich použitie nemá tak znečisťovať životné prostredie.

Podľa odborníkov však nemusia byť tak ekologické a udržateľné, ako sme si mysleli, informuje bbc.com.

Nedávna štúdia z dielne univerzity v Antverpách poukázala na to, že papierové slamky obsahujú viac chemikálií, per a polyfluóralkylových látok alebo PFAS, než plasty.

Tieto látky môžu zostať v životnom prostredí desiatky rokov, kontaminovať zásoby vody a sú navyše spojené s celým radom zdravotných problémov.

Vedci, ktorí stoja za štúdiou, tvrdia, že papierové slamky aj spolu s ich bambusovými náprotivkami tak nie sú nevyhnutne udržateľnejšou alternatívou k plastu.

Prečítajte si tiež:

Symbol odpadu

Slamky, ako viditeľný odpad často pohodený na plážach a spôsobujúci zdravotné problémy najmä zvieratám, ktoré ich prehĺtajú, sa stali symbolom boja proti plastovému odpadu.

Podľa nedávneho prieskumu vykonaného v Indii pri Arabskom mori sa však zistilo, že tvoria len zanedbateľný podiel na plastovom odpade.

Potvrdili to aj čísla Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktorá monitorovala ročne vyprodukovaný odpad na celom svete. 

Prečítajte si tiež:

Papierové vs. plastové

Okrem toho, že slamky nepredstavujú najväčší ekologický problém v rámci odpadu, podľa najnovších výskumov papierová náhrada nie je lepším riešením ani z hľadiska výroby.

Štúdia z dielne výskumníkov z Thajska naznačuje, že tradičné plastové slamky vyrobené z polypropylénu majú menšiu uhlíkovú stopu ako bioplastové, o ktorých sa predpokladá, že sú biologicky odbúrateľné.

Odhaduje sa tiež, že množstvo skleníkových plynov uvoľnených počas životného cyklu papierových slamiek je rovnaké ako u plastových slamiek.

Navyše, papierové slamky majú mať vyšší relatívny vplyv na životné prostredie ako plastové, keďže na ich výrobu je potrebné drevo zo stromov.  

Ďalšou nevýhodou má byť, že papierové slamky sa oproti plastovým nedajú recyklovať. Končia tak na skládkach odpadu, kde hnijú, a tak vypúšťajú viac skleníkových plynov v porovnaní s recyklovateľným plastom.

Prečítajte si tiež:

Opäť použiteľné slamky

V prípade, že ste milovníkom pitia nápojov cez slamky, odborník odporúča zvoliť opakovateľne použiteľné, vyrobené z kovu alebo skla.

Aj napriek tomu, že ich výroba zanechá taktiež svoju uhlíkovú stopu, ich viac ako stonásobné použitie je tým najlepším riešením.

Sklo či kov sa navyše dajú recyklovať.

Recyklácia šiat z tanečnej šou. Známy návrhár sa podelil o to, ako opäť využíva tanečné kostýmy: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.