Seniori v Česku húfne berú liek na spanie. Je návykový a po jeho vysadení môžu skončiť na psychiatrii

Lieky
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Lilu2005

Odborníci v Česku varujú pred liekom na nespavosť. Lekári na poruchy spánku predpisujú najmä liek Stilnox. Pri dlhodobom užívaní môže spôsobiť závislosť. 

„Veľmi dobre funguje pri spánkových poruchách. Pokiaľ sa užíva dlhodobo, má veľmi výrazný návykový potenciál,“ povedal adiktológ Petr Popov pre televíziu CNN Prima News.

Všeobecný lekár David Macharáček varuje, že môže ísť o veľmi veľký problém, pretože v krajine tento liek užíva až 190-tisíc ľudí.

Sklony k závislosti majú podľa odborníkov viac ženy a starší ľudia. Takmer tretina dôchodcov spomínaný liek užíva na pravidelnej alebo občasnej báze. Lekár tiež upozorňuje, že seniorom môže liečivo spôsobovať pády a pri dlhodobom užívaní dokonca až demenciu.

Prečítajte si tiež:

„Niekedy môže byť poškodenie mozgu nezvratné,“ dodáva adiktológ Aleš Kuda.

Problém je aj to, že závislosti sa nedá ľahko zbaviť, pretože po vysadení lieku pacienti nevedia takmer vôbec zaspať. Lekár Martin Vavruška hovorí, že tí, ktorí sa snažili liek prestať brať, skončili na psychiatrii s panickými atakmi.

Aj zdravotná poisťovňa potvrdila, že spotreba lieku Stilnox stúpa o zhruba sedem percent.

Nie je dňa, kedy si ho nedali. Uvedomujú si, že to preháňajú, no sú od neho závislí. Ľudí, ktorí dlhodobo používajú voľnopredajné nosové spreje, pribúda. Mnohí netušia, že si môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.