Nová predpoveď: El Niňo bude trvať minimálne do apríla 2024

Nová predpoveď: El Niňo bude trvať minimálne do apríla 2024

Klimatický jav El Niňo, ktorý je vo všeobecnosti spájaný so zvyšujúcimi sa teplotami, by mal trvať minimálne do apríla 2024. V stredu to uviedla Svetová meteorologická organizácia (WMO), informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

WMO tvrdí, že súčasný jav El Niňo, ktorý sa rýchlo rozvinul počas júla a augusta, pravdepodobne vyvrcholí medzi novembrom a januárom. "Existuje 90 percentná pravdepodobnosť, že (El Niňo) bude pretrvávať počas nadchádzajúcej zimy na severnej pologuli, resp. leta na južnej pologuli," uviedla.

Prečítajte si tiež:

Vplyv sa prejaví v roku 2024

Tento klimatický jav sa zvyčajne vyskytuje každých dva až sedem rokov a zvyšuje teploty vo svete rok po tom, ako sa rozvinie. Napriek očakávaniam, že sa väčšina vplyvu javu El Niňo prejaví až v roku 2024, WMO zdôraznila jeho výskyt v kontexte rýchlych klimatických zmien.

Najteplejší rok v histórii meteorologických meraní bol zaznamenaný v roku 2016 – rok po rozvinutí mimoriadne silného El Niňa. Svet však v súčasnosti smeruje k prekonaniu tohto rekordu, konštatuje WMO.

"V dôsledku rekordne vysokých teplôt od júna na pevnine a mori je rok 2023 na dobrej ceste stať sa najteplejším rokom v histórii," povedal šéf Svetovej meteorologickej organizácie Petteri Taalas. Zároveň upozornil, že "budúci rok môže byť ešte teplejší".

Podľa jeho slov je to "jednoznačne spôsobené vplyvom zvyšujúcich sa koncentrácií skleníkových plynov z ľudskej činnosti". "Extrémne javy ako sú vlny horúčav, suchá, požiare, silné dažde a záplavy sa v niektorých regiónoch zintenzívnia," varoval Taalas.

El Niňo sa naposledy objavil medzi rokmi 2018 a 2019 a nasledoval ho výnimočne dlhý klimatický jav La Niňa spájaný s ochladením podnebia, ktorý skončil začiatkom tohto roka, pripomína AFP.

Prečítajte si tiež:

Aj oceány budú teplé

WMO informovala, že najnovšie predpovede vplyvu El Niňa naznačujú vysokú pravdepodobnosť pokračujúceho otepľovania v stredovýchodnom Tichomorí do budúcoročného apríla.

Očakávané sú aj nadmerne vysoké teploty vody vo väčšine svetových oceánov a mimoriadne teploty takmer vo všetkých pevninských oblastiach.

Ďalšie vplyvy tohto klimatického javu môžu zahŕňať častejšie zrážky v regióne Afrického rohu, povodí Río de la Plata v Južnej Amerike, na juhovýchode Severnej Ameriky, ako aj v častiach strednej a východnej Ázie. Na severe Južnej Ameriky, väčšine územia Austrálie a tichomorských ostrovoch má byť podľa meteorológov menej zrážok.

Pozrite si predpoveď počasia na najbližšie dni:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.