Je škaredá a drahá. Viedenčanov pobúril dizajn novej fontány

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Fontána v rakúskom hlavnom meste pripomínajúca 150 rokov moderného vodovodného systému vo Viedni vyvolala ostrú kritiku pre svoju údajnú "škaredosť" a nadmerné náklady. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Fontánu za 1,8 milióna eur dalo postaviť vedenie mesta, na čele ktorého stojí sociálnodemokratický primátor Michael Ludwig. Dielo nachádzajúce sa v mestskom obvode Favoriten 24. októbra slávnostne otvoril rakúsky prezident Alexander Van der Bellen.

Nezvyčajnú fontánu - s 33 humanoidnými sochami sediacimi v kruhu - vytvorila provokatívna viedenská umelecká skupina Gelitin po tom, ako porotu zaujal jej návrh symbolizujúci "spoločnú zodpovednosť za vodu" ako vzácny zdroj.

Zatiaľ čo predstavitelia mesta ocenili "mimoriadny, realitou inšpirovaný" dizajn fontány, ktorý umne vyjadruje kľúčový "pocit spolupatričnosti", kritici sa ohradili proti jej umeleckým kvalitám a vyjadrili svoje rozhorčenie na internete.

Prečítajte si tiež:

Príspevok na sociálnej sieti X od účtu Culture Critic, ktorý kritizuje dizajn fontány a obrovské náklady z peňazí daňových poplatníkov, má odvtedy už viac ako 7,6 milióna zobrazení.

Ďalší ohromení používatelia internetu označili dielo za "najškaredšiu fontánu", akú kedy videli, pričom niektorí si medzi sochami všimli aj postavu pripomínajúcu Michelina.

Líder pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Herbert Kickl obvinil sociálnych demokratov, že "poškodili" obraz Viedne vybudovaním "luxusnej fontány" so "škaredými postavami", čo podľa neho ukazuje, že ich strana je "úplne mimo".

Moderný vodovodný systém Viedne - známy svojou čistou vodou, ktorá tečie z potokov v zelených lesoch Álp - bol zriadený v roku 1873 za Rakúsko-Uhorska s cieľom zásobovať mesto čerstvou vodou. Mal pomôcť aj v boji proti šíreniu cholery a ďalších ochorení.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.