V Poľsku sa črtá nová vláda. Koalíciu by mal viesť bývalý premiér Donald Tusk

Na snímke predseda strany Občianska koalícia Donald Tusk
Na snímke predseda strany Občianska koalícia Donald Tusk. Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Poľská liberálna Občianska koalícia (KO), stredopravá aliancia Tretia cesta a strana Nová ľavica podpísali v piatok vo Varšave koaličnú dohodu, informuje TASR.

Dohoda má byť základom programu a fungovania nového kabinetu v prípade, že sa designovanému premiérovi Mateuszovi Morawieckému zo strany Právo a spravodlivosť (PiS) nepodarí zostaviť vládu. Strana PiS vo voľbách 15. októbra totiž zvíťazila, avšak v parlamente nemá dostatočnú podporu.

Bývalý predseda Európskej rady, expremiér a šéf KO Donald Tusk na piatkovej tlačovej konferencii podľa denníka Gazeta Wyborcza vyhlásil, že hoci strany nekonali pod časovým tlakom, koaličnú dohodu sa im podarilo sformulovať v krátkom čase.

Prečítajte si tiež:

Pripravení prevziať zodpovednosť

„Od tejto chvíle sme pripravení na nasledujúce roky prevziať zodpovednosť za našu vlasť,“ cituje Tuska agentúra AFP.

Wlodzimierz Czarzasty z Novej ľavice označil podpísanie dohody za „okamih, keď je potrebné povzniesť sa nad názorové rozdiely“. Dohodu označil za výsledok kompromisu.

„Poľsko sa vracia na mapu krajín Európy a sveta, ktoré sú demokratické, ctia si právo a rešpektujú ľudské práva,“ vyhlásil ďalší predstaviteľ Novej ľavice Robert Biedroň, podľa ktorého sa zmluva dotýka aj otázok súvisiacich s odlukou cirkvi od štátu. Zároveň avizoval, že jedným z prvých krokov vlády týchto troch strán bude liberalizácia súčasného zákona o interrupciách.

Novým maršálkom Sejmu by sa mal podľa Michala Koboska z Tretej cesty stať zakladateľ jednej zo strán tejto koalície, Poľsko 2050, Szymon Holownia. Tusk, ktorý je kandidátom na premiéra, sa k obsadeniu jednotlivých vládnych postov nevyjadril.

Pozrite si aj reportáž o výsledkoch parlamentných volieb v Poľsku:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.