Očakávajú, že pôjde na dračku. Na americký trh prichádza liek proti obezite

Očakávajú, že pôjde na dračku. Na americký trh prichádza liek proti obezite
Ilustračná snímka.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil dlho očakávaný liek s názovom Zepbound na reguláciu hmotnosti. Na trh Spojených štátov by sa mal dostať v priebehu nasledujúcich týždňov.

Liek nebude dostupný pre každého. Pacient musí okrem obezity či nadváhy trpieť aj iným pridruženým ochorením, ktoré ohrozuje jeho zdravie – napríklad vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol či cukrovka 2. typu. Mal by sa užívať injekčnou formou raz do týždňa. 

Prečítajte si tiež:

Potláča chuť do jedla

Aktívny zložka lieku tirzepatid potláča chuť do jedla, no pre jej maximálny efekt musí pacient dodržiavať diétu a vykonávať nejakú pohybovú aktivitu. Účinnosť lieku skúmali v dvoch štúdiách, pričom podávali jednej skupine ľudí Zepbound a druhej skupine placebo.

Pri viac ako 2-tisíc pacientoch, ktorým v kombinácii s diétou a cvičením podávali liek, zistili výrazný pokles hmotnosti.

Pri zvyšných 958 pacientoch, ktorým podávali placebo, nebola redukcia hmotnosti taká zreteľná, uvádza Science Alert.

Prečítajte si tiež:

Chcú zabrániť vážnym ochoreniam

Podľa FDA približne 70 percent Američanov trpí nadváhou alebo obezitou. Strata aspoň 5 alebo 10 percent hmotnosti, aj vďaka novej liečbe, by tak mohla zabrániť vážnym ochoreniam.

Všeobecne sa očakáva, že sa liek bude masovo predávať. Farmaceutická spoločnosť Eli Lilly, ktorá uvedie liek na trh, vyhlásila, že Zepbound bude lacno dostupný pre poistených ľudí. Za predpis lieku na jeden mesiac by mohli zaplatiť približne 25 dolárov. 

Liek však môže vyvolať vedľajšie účinky, napríklad nevoľnosť, vracanie, hnačku, zápchu, únavu, alergické reakcie či vypadávanie vlasov. Liek testovali aj na potkanoch, ktorým spôsobil nádory. Nie je známe, či takéto nebezpečné vedľajšie účinky spôsobuje aj ľuďom.

S nárastom obezity bojujeme aj na Slovensku. Jeden zo štyroch Slovákov trpí nadváhou či obezitou. Viac sa dozviete v archívnej reportáži: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.