VIDEO: Mimoriadny objav vedcov. Našli bizarného cicavca, ktorého považovali za vyhynutého

VIDEO: Mimoriadny objav vedcov. Našli bizarného cicavca, ktorého považovali za vyhynutého
Ježura, konkrétne „Zaglossus bruijni“. Zdroj: Profimedia.sk

Naposledy ho zaznamenali pred 60 rokmi, odvtedy ho považovali za vyhynutý druh. Cicavca, ktorý je pre svoj netypický vzhľad označovaný za bizarného či ikonického, spozoroval expedičný tím v Indonézii.

Nos má ako mravčiar, nohy ako krtko a ostňami sa podobá aj na ježka. Cicavca, ktorý znáša vajíčka, objavil tím vedcov z Oxfordskej univerzity.

Vyhynutý druh ihneď po objavení

V slovenčine sa mu hovorí ježura. Jediným dôkazom, že kedysi vôbec tento konkrétny druh s názvom „Zaglossus attenboroughi“ existoval, bol niekoľko desaťročí starý muzeálny exemplár, píše BBC.

Iný druh ježury sa vyskytuje v Austrálii, no práve tento konkrétny bol zaznamenaný iba raz, a to holandským botanikom v roku 1961.

Keď ho objavili, bol jediným žijúcim tvorom tohto druhu na Zemi, pretože iného už nikde nenašli. Preto ho od jeho objavenia považovali ihneď za vyhynutého.

Prečítajte si tiež:

Trpezlivosť sa im vyplatila

Expedičný tím počas jedného mesiaca skúmal faunu v úsekoch indonézskeho pohoria Cyclops. Ježura objavili až v úplne posledný deň expedície, a to na kamerových záznamoch, ktoré získali z viac ako 80 kamier. Záber s ježurou bol až na poslednej pamäťovej karte, informuje Sky News.

Vedci popísali, ako ich po objave zaplavila eufória. Okrem tohto strateného druhu objavili aj nové druhy hmyzu a žiab. „Boli sme nadšení, hovorili sme si, že toto ešte nikto nevidel,“ povedal Leonidas-Romanos Davranoglou, člen expedičného tímu.

Ježura je nočný a plachý tvor, a preto je ťažké ho zahliadnuť. Už na predošlých expedíciách si všimli stopy, ktoré by mohli naznačovať, že sa tam vyskytuje.

Dlho sa však nedokázali dostať do najodľahlejších častí hôr, aby skutočne potvrdili jeho existenciu.

Isté druhy exotických zvierat sa môžu o pár rokov zo Slovenska vytratiť. V reportáži sa dozviete, o aké druhy ide: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.