Každodenná konzumácia obľúbeného ovocia znižuje riziko demencie

Každodenná konzumácia obľúbeného ovocia znižuje riziko demencie
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Sebastien Burel

Máte radi jahody? Po tejto správe ich zrejme budete mať ešte radšej. Vedci z University of Cincinnati zistili, že každodenná konzumácia jahôd znižuje riziko demencie u ľudí v strednom veku. Závery štúdie uverejnili v časopise Nutrients.

V 12 týždňov trvajúcej štúdii sledovali 30 pacientov s nadváhou, ktorí zároveň trpeli miernou kognitívnou poruchou (majú problémy so sústredením a plánovaním). Požiadali ich, aby sa zdržali jedenia bobuľového ovocia – s výnimkou dennej dávky jahôd v prášku zmiešaného s vodou.

Polovica účastníkov, ktorí mali medzi 50 až 65 rokov, dostala prášok s ekvivalentom jednej šálky celých jahôd (štandardná veľkosť porcie), zatiaľ čo druhá polovica dostala placebo.

Prečítajte si tiež:

​Výskumníci sledovali dlhodobú pamäť, náladu a metabolické zdravie účastníkov. Zistili, že tí v skupine s jahodovým práškom dosiahli lepšie výsledky v teste  učenia sa zoznamu slov a zaznamenali u nich významné zmiernenie symptómov depresie.

„Jahody aj čučoriedky obsahujú antioxidanty nazývané antokyány, ktoré sa podieľajú na rôznych zdravotných benefitoch bobúľ, ako je zlepšenie metabolizmu a kognitívnych funkcií,“ priblížil Robert Krikorian, profesor psychiatrie a behaviorálnej neurovedy na University of Cincinnati.

„Máme údaje, ktoré naznačujú, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú jahody alebo čučoriedky, majú počas starnutia pomalšiu mieru kognitívneho poklesu," dodal vedec.

Prečítajte si tiež:

​Krikorian poznamenal, že jahody obsahujú aj ellagitaníny a kyselinu ellagovú, ktoré majú viaceré zdravotné benefity: protizápalové, antioxidačné, antimikrobiálne a protirakovinové účinky.

Práve prvá spomenutá schopnosť stojí za znížením rizika demencie.

Krikorian tvrdí, že jahody v jeho štúdii pomohli zlepšiť kognitívne funkcie tak, že zmiernili zápal v mozgu, ktorý súvisí s obezitou.

„Kognitívne schopnosti začínajú klesať v strednom veku a prebytok brušného tuku má tendenciu posilňovať zápal, a to aj v mozgu,“ vysvetlil.

Tím vedcov však zdôraznil, že výskum je ešte iba na začiatku a v budúcnosti by sa mal zahŕňať viac účastníkov a rôzne dávky jahôd.

 V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o prevencii demencie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti