KĽDR úspešne vyslala na obežnú dráhu Zeme špionážnu družicu. S vypustením pomohlo Rusko

KĽDR úspešne vyslala na obežnú dráhu Zeme špionážnu družicu. S vypustením pomohlo Rusko
Špionážna družica. Zdroj: Korean Central News Agency/Korea News Service via AP

Rusko poskytlo pomoc Severnej Kórei pri utorkovom vypustení vojenského špionážneho satelitu. Uviedla to vo štvrtok juhokórejská tajná služba NIS, podľa ktorej bola družica navedená na obežnú dráhu okolo Zeme, nie je však isté, či skutočne funguje, informuje agentúra AFP.

Po septembrovom summite šéfa Kremľa Vladimira Putina a severokórejského vodcu Kim Čong-una KĽDR poskytla Moskve dáta týkajúce sa prvých dvoch neúspešných štartov z mája a augusta. "Rusko následne tieto údaje analyzovalo a poskytlo Severnej Kórei spätnú väzbu," uvádza sa v správe NIS pre poslancov juhokórejského parlamentu.

Agentúra dospela k záveru, že vypustenie satelitu bolo úspešné v tom zmysle, že sa ho podarilo umiestniť na obežnú dráhu. Či však družica naozaj aj funguje, ako to tvrdí Pchjongjang, zatiaľ nie je podľa NIS možné potvrdiť.

Prečítajte si tiež:

Vyniesol ju nový typ

Severokórejská tlačová agentúra KCNA uviedla, že družicu vyniesol do vesmíru nový typ nosnej rakety. Následne údajne zhotovila snímky Andersenovej leteckej základne, prístavu a ďalších objektov nachádzajúcich sa na americkom tichomorskom ostrove Guam. Zábery boli odoslané do Pchjongjangu, kde si ich údajne prezrel samotný vodca Kim.

Južná Kórea v reakcii na vypustenie družice oznámila, že čiastočne pozastavila platnosť vojenskej dohody s KĽDR z roku 2018. Soul avizoval, že obnoví prieskumné lety v okolí demilitarizovanej zóny, ktorá rozdeľuje Kórejský polostrov.

Severná Kórea tvrdí, že potrebuje špionážny satelit, aby mohla reagovať na údajné vojenské hrozby zo strany Spojených štátov. Na pozastavenie dohody zo strany Soulu vo štvrtok reagovala hrozbou vyslania vojenských posíl a nových typov zbraní do oblastí ležiacich pozdĺž demilitarizovanej zóny.

Pred rokom sme vás informovali o balistickom teste KĽDR:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.