Erupcia môže zrovnať mesto so zemou. Lucia, ktorá na Islande žije, opisuje neistotu a bezmocnosť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po minulotýždňových evakuáciách sa situácia na Islande mierne upokojila. Aj napriek tomu obyvatelia stále žijú v neistote a nevedia, či a kedy prebúdzajúca sa sopka vybuchne.

Situáciu v jej okolí nám opísala Slovenka, ktorá na islandskom Grindavíku žije. Ľudia vraj majú strach a každý drobný ruch v nich vyvoláva obavy, že prišla chvíľa katastrofy.

„Situácia je momentálne veľmi neistá. Po všetkých tých zemetraseniach spred dvoch týždňov sa vlastne nič nezmenilo, aj keď sme očakávali erupciu. Island je sopečnou činnosťou známy, ale toto bolo niečo, čo ľudia nečakali,“ hovorí Lucia.

Prečítajte si tiež:

Panika na uliciach 

Lucia opisuje veľkú intenzitu a silu zemetrasenia, ktorú domáci ešte nezažili. „Nikto nevie, či sa budeme môcť vrátiť domov. Celé mesto je zničené,“ dodáva.

Keď všetko začalo, Lucia si myslela, že to bude ďalšie z mnohých malých zemetrasení. Keď po dvoch hodinách neustávalo, pocítila strach.

Panika bola citeľná aj na uliciach. Ľudia vybiehali z domovov s taškami a odchádzali z mesta.

Prečítajte si tiež:

Nový cyklus aktivity

„Vulkanológovia to interpretujú tak, že po zhruba 800 rokoch začína nový cyklus aktivity, ktorý môže trvať 100 až približne 200 rokov. Nebude to kontinuitná erupcia ale erupcie po niekoľkých rokoch,“ hovorí geológ zo Slovenskej akadémie vied Jaroslav Lexa.

„Odborníci hovoria o dňoch, kedy by k tej erupcii mohlo prísť. Ale nie je to stopercentná istota. Je aj taká pravdepodobnosť, že tá magma utuhne a už nebude schopná ďalšieho pohybu," dodáva Lexa. 

Ľudia v Reykjavíku sa podľa neho obávať nemusia.

„To riziko je minimálne, je to príliš ďaleko. Zasiahne to oblasť niekoľkých kilometrov štvorcových v oblasti tej erupcie, žiaľ tá trhlina sa vyvíja tak, že jedna z možností, kde to začne, je práve to mesto. Je vysoká pravdepodobnosť, že to mesto bude pri erupcii zničené," hovorí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.