Zahraničné

Kvôli smrti Bartošovej sa ozývajú týrané ženy

Iveta Bartošová
Iveta Bartošová Zdroj: TVMarkíza

Prípad mal znaky typické pre obete domáceho násilia.

Žien v krízovej situácii, ktoré sa obracajú na príslušné organizácie, podľa zistení MF DNES pribudlo. Spôsobila to smrť speváčky Ivety Bartošovej. O domácom násilí sa totiž v súvislosti s ňou špekuluje. A podľa českej policajnej psychologičky Ludmily Čírtkovej celebrita problém dokáže zviditeľniť a potenciálne obete domáceho násilia prinútiť k nejakému kroku.

Explózia telefonátov na krízové ​​linky nastala podľa Čírtkovej aj po smrti spisovateľky Simony Monyovej potom, čo vyšlo najavo, že ju manžel pred vraždou roky týral. Obete sa odhodlali zveriť a požiadať o pomoc, informuje MF DNES.

Na organizácie na ochranu týraných žien sa v poslednom čase, kedy gradovala bulvárna medializácia, obracia osobne či telefonicky zvýšený počet žien v krízovej situácii.

"Len za tento rok nás požiadalo o pomoc cez 140 žien, čo je o polovicu viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. Ľudia v takýchto prípadoch dostávajú odvahu sa zveriť, prestávajú sa hanbiť, pretože si uvedomí nebezpečenstvo, " opísala situáciu vedúca SOS linky združenia ROSA Zdena Prokopová.

Aj Bartošovej prípad mal znaky domáceho násilia

Experti sa zhodujú, že aj prípad Ivety Bartošovej mal niektoré znaky typické pre obete domáceho násilia. Bartošová vlani aj navštívila lekára, ukázala modriny a na svojho manžela podala trestné oznámenie - ktoré však vzápätí stiahla.

"Ak je pravda, že jej manžel spravoval financie a kontroloval mobil, ako píše bulvár, ide o bežné znaky rozdelenia rolí, kedy je obeť krátená na svojich právach. Dá sa z toho vyčítať snaha dostať toho druhého do sociálnej izolácie. Týranie totiž neznamená len rany, " hovorí prezidentka Bieleho kruhu bezpečia Petra Vitoušová. Podľa nej sa niektoré ženy s prípadom odhaľujúcim problém v zdanlivo usporiadanej domácnosti stotožnia. A odhodlajú sa ísť aspoň poradiť.

BRATISLAVA, MF DNES

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.