Zahraničné

Spojené štáty žiadajú tvrdší postup proti Rusku

Biely dom v USA
Zdroj: Internet

Obamovi demokrati, ako aj republikánski kongresmani už predtým vyzývali vládu, aby robila viac, aj v spolupráci s Európou.

Spojené štáty pripravujú nové sankcie, ktoré by uvalili na Rusko, ak by Moskva výrazne vystupňovala svoju agresiu voči Ukrajine. Napríklad tým, že by prekazila nadchádzajúce ukrajinské voľby alebo uznala výsledky ďalšieho separatistického referenda, informovala dnes agentúra Reuters.

"Tento týždeň... sa na oboch stranách Atlantiku pokúšame zostaviť silný sektorový balík, aby ho Rusi videli, pochopili a pochopili aj jeho dopady, ak podniknú ďalšie kroky na prekazenie týchto (ukrajinských) volieb," povedala pred senátnym výborom pre zahraničné vzťahy námestníčka ministra zahraničných vecí USA Victoria Nulandová.

Obamovi demokrati, ako aj republikánski kongresmani už predtým vyzývali vládu, aby robila viac, a to aj jednostranne, aj v spolupráci s Európou. Chceli, aby Moskvu od agresie odrádzala a nečakala, kým Kremeľ urobí ďalší krok a následne naň len reagovala.

Demokratický senátor a predseda výboru pre zahraničné vzťahy Robert Menendez uviedol, že "Rusi robia, čo môžu, aby ukrajinské voľby naplánované na 25. mája narušili. "Mám pocit, že z toho treba preventívne vyvodiť dôsledky, aby to narúšanie nepokračovalo," dodal Menendez.

Legislatívnu úpravu požadujúcu uvalenie prísnejších sankcií, ktoré by sa dotkli veľkých ruských bánk a energetických spoločností, predložilo aj vyše 20 republikánov, medzi ktorými sú aj členovia senátneho výboru pre zahraničné vzťahy. Napriek tomu, že demokratmi ovládaný Senát pravdepodobne návrh zákona z dielne republikánov neschváli, jeho navrhovatelia stále dúfajú, že ich napokon demokrati podporia.

WASHINGTON, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.