Kontajnerová loď izraelského miliardára bola napadnutá. Zaútočil zrejme iránsky dron

Zrejme iránsky dron zaútočil v piatok 24. novembra 2023 v Indickom oceáne na kontajnerovú loď vlastnenú izraelským miliardárom.
Zrejme iránsky dron zaútočil v piatok 24. novembra 2023 v Indickom oceáne na kontajnerovú loď vlastnenú izraelským miliardárom. Zdroj: FOTO TASR/AP

Zrejme iránsky dron zaútočil v piatok v Indickom oceáne na kontajnerovú loď vlastnenú izraelským miliardárom. V sobotu to pre agentúru AP uviedol nemenovaný predstaviteľ z prostredia amerických bezpečnostných zložiek.

Podľa tohto zdroja na loď CMA CGM Symi plaviacu sa pod vlajkou Malty zaútočil v medzinárodných vodách dron Šáhid-136 trojuholníkového tvaru nesúci bombu. Dron vybuchol a loď poškodil, nikto z posádky však neutrpel zranenia.

Prečítajte si tiež:

„Situáciu naďalej veľmi pozorne sledujeme,“ uviedol americký predstaviteľ pre AP, no odmietol konkretizovať dôvody, pre ktoré armáda USA z útoku podozrieva Irán.

Prepravná spoločnosť CMA CGM sídliaca vo francúzskom meste Marseille bezprostredne nereagovala na žiadosť o vyjadrenie.

Podľa údajov stránky MarineTraffic.com, ktoré analyzovala agentúra AP, mala loď od utorka, keď opustila dubajský prístav Džabal Alí, vypnutý automatický identifikačný systém (AIS). Systém by mal byť z bezpečnostných dôvodov zapnutý, posádky ho však v zvyknú vypínať, ak sa domnievajú, že loď by mohla byť terčom útoku.

Prečítajte si tiež:

„Loď sa stala cieľom útoku zrejme pre spojenie s Izraelom prostredníctvom spoločnosti Eastern Pacific Shipping,“ uviedla pre AP súkromná firma Ambrey, ktorá poskytuje služby okrem iného v oblasti bezpečnosti námornej dopravy.

Loď Symi vlastní spoločnosť Eastern Pacific Shipping so sídlom v Singapure. Majiteľom spoločnosti je fakticky izraelský miliardár Idan Ofer. Spoločnosť ani izraelská armáda nereagovali na žiadosti AP o vyjadrenie.

Spoločnosti patrí aj loď Pacific Zircon registrovaná v Libérii, ktorú v novembri 2022 poškodil útok dronu pri pobreží Ománu. Z útoku je tiež podozrievaný Irán.

Pozrite si archívnu reportáž o útokoch dronmi na Ukrajinu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.