Zahraničné

Najväčšia demonštrácia od Oranžovej revolúcie. A Kličko bol pri tom

Protest v Kyjeve
Zdroj: SITA

Ukrajinci v Kyjeve protestovali proti nepodpísaniu asociačnej dohody EÚ.

Ukrajinské hlavné mesto Kyjev v nedeľu opäť zaplavili stovky tisíc demonštrantov protestujúcich za priblíženie k Európskej únii a proti prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi. Mávali pritom ukrajinskými vlajkami ale aj zástavami EÚ. Podľa agentúry AFP na kyjevské Námestie nezávislosti prišlo až 200-tisíc ľudí.

Zdroj: SITA
Demonštranti požadujú okamžité odstúpenie Janukovyča, v čom ich podporila aj uväznená expremiérka Julija Tymošenková. "Janukovyč sa rozhodol pridať sa k diktátorom," citovala jej slová dcéra Jevhenija Tymošenková.

"Musíme ho pokojne a legálne odstaviť od moci," dodala s tým, že Janukovyč "už nie je prezident nášho štátu, je to tyran, ktorý sa musí zodpovedať za každú kvapku našej preliatej krvi".

Zdroj: SITA
Niektorí demonštranti mali na hlavách ochranné helmy, aby sa tak pripravili na prípadný tvrdý zásah zo strany polície. Protesty trvajú už tretí týždeň a niektoré z nich bezpečnostné zložky násilne rozohnali. Neadekvátnosť policajných zásahov pritom priznal aj premiér Mykola Azarov, ktorý prisľúbil potrestanie vinníkov.

Masové protesty na Ukrajine vyvolalo novembrové rozhodnutie vlády pozastaviť eurointegračný proces, čo podľa premiéra Azarova súviselo s nátlakom zo strany Ruska. Významné dohody s EÚ mal ukrajinský prezident Janukovyč podľa pôvodného plánu podpísať na summite v litovskom Vilniuse, ktorý sa konal 28. a 29.


KYJEV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.