Vedci porovnali účinky troch najužívanejších liekov na vysoký krvný tlak. Je ich dlhodobé užívanie rizikové?

lieky
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Zvýšený krvný tlak, známy aj ako hypertenzia, je celosvetovo hlavnou príčinou predčasných úmrtí. Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sa naň lieči takmer 250-tisíc Slovákov.

NCZI s odvolaním na Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) uvádza, že 46 percent ľudí si neuvedomuje, že má s vysokým krvným tlakom problém. Preto sa mu hovorí aj tichý zabijak.

Čísla pacientov s hypertenziou na Slovensku kontinuálne stúpajú. Ide o najčastejšiu diagnózu v kardiologických ambulanciách.

Prečítajte si tiež:

Svetovo najužívanejšie lieky

Súčasťou liečby je dlhodobé užívanie liekov. Nová štúdia uverejnená v časopise JAMA Network skúmala a porovnávala dáta o úmrtnosti ľudí, ktorí dlhodobo užívali lieky na hypertenziu.

Zamerala sa konkrétne na tri typy najviac užívaných liekov, a to na amlodipín, chlortalidón a lizinopril. Každý zo skúmaných liekov funguje na inej báze, píše Medical News Today.

Výskumníci analyzovali údaje 32-tisíc pacientov, ktorí boli starší ako 55 rokov. Zistili, že riziko úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia je približne rovnako vysoké u všetkých pacientov, bez ohľadu na to, ktorý z liekov užívali.

Prečítajte si tiež:

Sú potrebné ďalšie štúdie

Zásadným rozdielom je, že pacienti, ktorí užívali lizinopril, mali o 11 percent vyššie riziko mozgovej príhody. Vedci poznamenali, že pri zvyšných dvoch liekoch bolo riziko mozgovej príhody nižšie. Upozorňujú však, že na definitívne potvrdenie tejto hypotézy budú potrebné ďalšie štúdie.

Po viacerých porovnávaniach prišli k záveru, že rozdiely účinkov troch liekov z hľadiska úmrtnosti nie sú až tak významné.

Prečítajte si tiež:

Vedľajšie účinky liekov na hypertenziu

Centrum pre diagnostiku a prevenciu chorôb (CDC) uvádza, že tak, ako aj všetky ostatné lieky, aj tie na zníženie vysokého krvného tlaku majú svoje riziká, aj keď sú veľmi nízke.

Medzi vedľajšie účinky môžu patriť závrate, bolesti hlavy, opuch nôh alebo žalúdočné problémy.

Hypertenzia je strašiakom mnohých Slovákov. Pozrite si archívnu reportáž o jej rizikách: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.