Žiť bez starostí v spojení s rodinou a priateľmi. Najstarší človek na svete prezrádza svoj recept na dlhovekosť

Žiť bez starostí v spojení s rodinou a priateľmi. Najstarší človek na svete prezrádza svoj recept na dlhovekosť
Maria Branyas Morerová. Zdroj: Super Ávia Catalana/X

Žije už 116 rokov a netrpí vážnejšími zdravotnými problémami. Maria Branyas Morerová je najstarším overeným človekom na zemi. Prezradila tajomstvo svojho životného štýlu, ktorý jej k výnimočnému veku dopomohol.

Žena žije v domove dôchodcov v španielskom meste Olot. Pochádza zo San Francisca, informuje tn.cz na základe theolivepress.es. Počas svojej viac ako storočnice zažila obe svetové vojny, španielsku občiansku vojnu a tiež nedávnu pandémiu. Sama sa infikovala, no ani po prekonaní ochorenia COVID-19 nepociťuje vážne zdravotné problémy.

Vek Marie Branyas Morerovej je natoľko unikátny, že zaujal aj vedcov. Tí jej odobrali vzorky DNA, aby o jej dlhovekosti zistili viac. Profesora barcelonskej univerzity pri stretnutí so ženou šokovalo, že má dobrú pamäť.

„Má úplne jasnú hlavu. S pôsobivou presnosťou si pamätá okamihy z doby, keď mala iba štyri roky. Nevykazuje žiadne kardiovaskulárne ochorenie, ktoré sú u starších ľudí bežné. Jediné, s čím má problém, sú pohyblivosť a sluch,“ opísal stav ženy profesor Manel Esteller. Chce preskúmať jej DNA a zistiť, do akej miery sa na jej dlhovekosti podieľajú gény a do akej jej životný štýl. V jej rodine je totiž niekoľko členov, ktorí majú viac ako 90 rokov.

Prečítajte si tiež:

Stále aktívna

Maria o svojom živote informuje sama na sociálnej sieti. Na písanie príspevkov používa hlasové diktovanie. Aj v nich prezrádza niekoľko zaujímavých detailov zo svojho života.

Hovorí, že síce vždy jedla málo, no nikdy nedržala žiadnu diétu a jedla všetko. Do svojho jedálnička každý deň zapojila aj prírodný jogurt.

Sama o svojej dlhovekosti hovorí ako o kombinácii šťastia a dobrých génov. Za dôležité považuje žiť život v pokoji, v spojení s rodinou a priateľmi a v kontakte s prírodou. Za podstatné tiež považuje byť emočne stabilný, bez starostí, výčitiek a toxických ľudí.

Maria sa narodila v Spojených štátoch 4. marca 1907. Jej rodičia sa do San Francisca presťahovali zo Španielska. O osem rokov sa ale jej rodina rozhodla vrátiť späť a usadili sa v Katalánsku. Tam sa Maria neskôr aj vydala, jej manželom bol doktor a mala s ním tri deti. Dočkali sa tiež 11 vnúčat a 13 pravnúčat.

Svoje 103. narodeniny oslávil v lese. Prešovčan sa stretol s kamarátmi na obľúbenom mieste: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.