Obeť špecifického vírusu. Dievčatko sa nakazilo ochorením typickým pre holubov

Obeť špecifického vírusu. Dievčatko sa nakazilo ochorením typickým pre holubov
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/MNStudio

Infikovalo sa vzácnym vírusom a zomrelo. Iba dvojročné dieťa sa nakazilo ochorením rozšíreným u holubov.

Ako informuje dailymail.co.uk, nie je presne známe, ako sa dvojročné dievčatko z Austrálie vysoko nákazlivým vírusom APMV-1 infikovalo. Dieťa z Austrálie je len piatou ľudskou obeťou, ktorá podľahla tomuto ochoreniu, za takmer storočie. 

Prečítajte si tiež:

Odumieranie mozgového tkaniva

Dvojročné dievčatko bolo prijaté do nemocnice Prince od Wales v Randwicku v Novom Južnom Walese. Asi tri týždne pociťovalo príznaky podobné prechladnutiu, sprevádzané zvracaním a nevoľnosťou.

Okrem tohto pre ľudí špecifického ochorenia bojovalo aj s leukémiou. Svoj druhý cyklus chemoterapie dokončilo šesť týždňov predtým. Nikam preto necestovalo, neprišlo do kontaktu so žiadnymi domácimi zvieratami ani chorými členmi rodiny.

Nasadili jej antivirotiká i antibiotiká a lieky proti záchvatu, ktoré pomohli liečiť opuch mozgu. Jej stav sa však nezlepšoval. Napokon zomrela, asi mesiac po prijatí do nemocnice. Nasadená liečba totiž nedokázala zastaviť odumieranie mozgového tkaniva.

Následné testy preukázali, že odobraté vzorky sú podobné predtým odobratým vzorkám holubov, ktorí boli nakazení APMV-1. Je známe, že vírus sa šíri cez ich výkaly. Preniesť sa môže nie len priamym dotykom, ale tiež vetrom. Predpokladajú, že sa dievčatko niekde mohlo napríklad dotknúť holubieho trusu. 

Prečítajte si tiež:

Typické pre holuby

Ochorenie známe aj ako Newcastelská choroba, podľa mesta, kde bola po prvý raz identifikovaná v roku 1926, je jedným z najbežnejších ochorení medzi voľne žijúcimi, ale aj domácimi vtákmi na celom svete. 

Ochorenie spôsobuje u vtákov množstvo smrteľných neurologických symptómov. Patria medzi nich skrútené krky alebo chvejúce sa krídla. Môžu utrpieť podstatnú stratu hmotnosti, produkovať zelený trus, ovplyvniť to môže aj ich schopnosť lietať, čo spoznáme podľa toho, že chodia v kruhu. U ľudí sa však prejavuje často len ako zápal spojiviek.

Prvý zdokumentovaný prípad infekcie APMV-1 u ľudí bol hlásený v roku 1942 v Austrálii.

Celosvetovo bolo hlásených približne 485 prípadov nákazy u ľudí, pričom viac ako polovica bola v Spojenom kráľovstve.

Doteraz boli zaznamenané štyri úmrtia ľudí v spojitosti s ochorením, a to v Holandsku, Spojených štátoch, Číne a Francúzsku.

Tropické ochorenia, na ktoré sa kedysi zomieralo, sú na vzostupe. Môže za to nízka zaočkovanosť aj klimatické zmeny: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.