Mal schopnosti ako T-Rex, bol kráľom oceánov. Vedci objavili gigantickú lebku pravekého monštra

Mal schopnosti ako T-Rex, bol kráľom oceánov. Vedci objavili gigantickú lebku pravekého monštra
Lebka pliosaura. Zdroj: Profimedia.sk

Britskí vedci majú dôvod na oslavu. Podarilo sa im nájsť výnimočne zachovalú lebku pravekého predátora pliosaura, ktorý bol kráľom oceánov v období dinosaurov, informuje portál BBC.

Úspech špecialistov vo Veľkej Británii je nevídaný najmä preto, že id o tvora, ktorého zatiaľ nemajú v databáze v dostatočne zachovalom stave.

Fosíliu objavili v ťažko prístupnom teréne. Časť z nej trčala z útesu 15 metrov nad Dorsetským jurským pobrežím. Po niekoľkých mesiacoch opatrnej (a vzhľadom k atypickej polohe nálezu aj veľmi nebezpečnej) práce teraz odborníci odkryli celú lebku. Svetu bude symbolicky predstavená na Nový rok v programe presláveného prírodovedca Davida Attenborougha.

Lebka je v perfektnom stave a meria zhruba dva metre, čo naznačuje, o akého veľkého jaštera išlo.

Odborníci odhadujú, že morský dravec pliosaurus mohol merať až dvanásť metrov a brázdil oceány pred 150 miliónmi rokov. Mal krátky krk, veľkú hlavu a štyri plutvy. Je považovaný za predchodcu všetkých žralokov alebo kosatiek.

„Je to jedna z najlepších fosílií, na ktorej som kedy pracoval. Jej jedinečnosť spočíva v tom, že je kompletná. Spodná čeľusť a horná časť lebky sú spojené, ako by to bolo za života. Na celom svete sa sotva našiel exemplár s takou úrovňou detailu. A ak áno, veľa kúskov chýba, zatiaľ čo tento, aj keď je mierne skreslený, má všetky kosti prítomné,“ povedal pre BBC paleontológ Steve Etches.

Pliosaurus - vizualizácia. Zdroj: shutterstock.com/Daniel Eskridge

​Najväčšiu pozornosť pútajú veľké ostré zuby tvora, ktoré si dokázali poradiť s každou korisťou. Pliosaurus mal navyše neuveriteľne silný stisk čeľustí. Žiadne v súčasnosti žijúce zviera sa s ním nemôže rovnať .

Sila čeľustí podmorského zabijaka bola podľa vedcov ekvivalentom 33-tisíc newtonov. Na porovnanie – ľudské čeľuste majú silu 700 newtonov, psie v priemere tisíc newtonov. Najsilnejší stisk čeľustí na svete má krokodíl morský (16 tisíc newtonov).

Aj preto vedci považujú pliosaura za morskú obdobu tyrannosaura rexa. Najslávnejší dinosaurus všetkých čias dokázal nebohú obeť zovrieť v papuli silou 45-tisíc newtonov.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o náleze fosílie vzácneho dinosaura.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.