Kura pred jeho prípravou neumývajte. Môžete si tým narobiť viac škody než osohu

Kura pred jeho prípravou neumývajte. Môžete si tým narobiť viac škody než osohu
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/U2M Brand

Umývanie mäsa pred jeho prípravou. Mnohí z nás to robia zakaždým, keď sa chystajú piecť kura alebo uvariť obľúbený vývar. V skutočnosti však ide o nesprávny krok. Umytie má byť nie len zbytočné, ale môže tiež zvýšiť riziko šírenia ochorení.

Ako informuje portál theconversation.com, zvyšky peria či špiny na hydine si vyžadovali dodatočné umytie pred prípravou desiatky rokov dozadu. Aktuálne sa mäso pred balením očistí natoľko, že je v stave na okamžitú prípravu.

Aj napriek tomu, že surové mäso naozaj obsahuje nebezpečné mikroorganizmy, umývanie ich neodstráni. Sú obsiahnuté priamo v ňom, a tak umytie môže odstrániť len baktérie na jeho povrchu. Navyše, môže v skutočnosti celkové riziko infekcie baktériami zintenzívniť.

Patogény umyté napríklad z kože kuraťa sa tak totiž môžu rozšíriť po celej kuchyni. Keď vložíte kura do drezu a pustíte na neho tečúcu vodu, kvapôčky, ktoré sa odrazia, dopadnú na okolie, nábytok a tiež napríklad aj riad či ostatné potraviny v blízkosti. Ak do drezu následne umiestnite iné potraviny, napríklad zeleninu, preniesť sa môžu aj na ňu. A v prípade, že ju nebudete tepelne upravovať, baktérie na nej ostanú.

Ani iné triky, ako je namáčanie mäsa v octe či citrónovej šťave, neodstránia z kuraťa baktérie. Výskumy ukázali, že baktéria salmonely v mäse aj po namáčaní do týchto tekutín prežila.

Prečítajte si tiež:

Bezpečná manipulácia s mäsom

Kura po otvorení z obalu položte na čistú dosku. Ak sa na povrchu nachádza nejaká nečistota či sliz, jednoducho ho utrite papierovou utierkou a tú ihneď vyhoďte.

Ak vám počas prípravy spadnú kúsky mäsa na pracovnú plochu či podlahu, miesto očistite antibakteriálnym prostriedkom.

Keď skončíte prípravu, ruky si dôkladne umyte mydlom pod teplou tečúcou vodou. Rovnako dôkladne poumývajte aj dosku, nástroje a priestor, kde ste mäso pripravovali.

Baktérie, ktoré sú v mäse, dokážete zničiť iba varením. Zatiaľ čo čas varenia sa líši v závislosti od toho, aký veľký kus mäsa pripravujete, vnútornú teplotu by malo dosiahnuť približne 75 stupňov Celzia. Na preverenie teploty môžete používať kuchynský teplomer.

Jednoduchou kontrolou je však aj šťava z mäsa. Ak sa v nej nenachádzajú žiadne stopy krvi, kura je pravdepodobne uvarené dostatočne.

Mäso vypestované v laboratóriu je možno chutné, no málo mastné: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.