Poľsko má nového premiéra. Donald Tusk zložil prísahu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nový poľský premiér Donald Tusk zložil v stredu prísahu do rúk prezidenta Andrzeja Dudu. TASR informuje podľa správy agentúry AP.

Počas ceremómnie v prezidentskom paláci vo Varšave zložia prísahu všetci ministri novej Tuskovej vlády. Vymenovanie premiéra a vlády prezidentom je posledný krok pri prebratí moci novou vládou, ku ktorému prišlo v Poľsku tento týždeň.

Tuskova proeurópska vláda získala v utorok dôveru v dolnej komore parlamentu - Sejme. Zvolením Tuska za premiéra sa v Poľsku končí osemročné vládnutie konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Prečítajte si tiež:

V parlamentných voľbách v polovici októbra PiS zvíťazila, ale väčšinu v Sejme získala dovtedajšia opozícia. Tuskova Občianska platforma, stredopravá aliancia Tretia cesta a strana Nová ľavica podpísali dohodu o spolupráci už pred mesiacom.

Prezident Andrzej Duda napriek tomu poveril zostavením vlády víťaza volieb, predchádzajúceho premiéra Mateusza Morawieckého, aj keď sa neočakávalo, že vláda PiS získa v Sejme dôveru.

Hlavnou prekážkou pre novú vládnu koalíciu bude právomoc prezidenta - ktorý je spojencom PiS - vetovať návrhy zákonov schválené v parlamente. Duda zostane vo funkcii do polovice roku 2025, pripomína PAP.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o povolebných rokovaniach v Poľsku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.