V Grécku spozorovali delfína s unikátnymi plutvami. Nič také sme ešte nevideli, tvrdia prekvapení vedci

V Grécku spozorovali delfína s unikátnymi plutvami. Nič také sme ešte nevideli, tvrdia prekvapení vedci
Delfín so zvláštnymi plutvami. Zdroj: PELAGOS CETACEAN RESEARCH INSTITUTE

V Korintskom zálive, ktorý leží medzi Peloponézom a pevninskou časťou grécka objavili delfína pruhovaného (lat. Stenella coeruleoalba) s veľmi zvláštnymi plutvami. z ktorých akoby vyrastal výbežok pripomínajúci palec, informuje portál Live Science.

Vzácneho tvora si všimli a odfotografovali výskumníci z Pelagos Cetacean Research Institute (PCRI), vedeckej neziskovej organizácie zameranej na štúdium a ochranu kitovcov (veľrýb, delfínov a sviňuch).

PCRI prvýkrát ohlásila pozorovania v októbri, keď na YouTube zverejnila video mapujúce nedávne prieskumy. „Zaznamenali sme jedinečného pruhovaného delfína s palcami na oboch prsných plutvách,“ napísal inštitút v popise videa.

Prečítajte si tiež:

​Podľa Alexandrosa Frantzisa, prezidenta PCRI, ktorý zachytil fotografie vzácneho delfína, nešlo len o „jedinečné“ pozorovanie – bolo to niečo, čo inštitút za 30 rokov svojej existencie ešte nikdy nevidel.

Napriek vzácnym plutvám podobným palcom, ktoré podľa výskumníka „vôbec nevyzerajú ako choroba“, dokázal delfín držať krok so zvyškom svojej skupiny. Robil pri tom všetko, čo by ste od takéhoto tvora očakávali - skákal, plával a hral sa ostatnými delfínmi.

Ide zrejme o dôsledok kríženia v izolovanej populácii

V Korintskom zálive, časti Iónskeho mora, ktorá oddeľuje Peloponézsky polostrov od pevniny, žije približne 1300 delfínov pruhovaných, ktoré sú izolované od zvyšku stredomorskej populácie.

Frantzis preto predpokladá, že zvláštna deformácia plutiev môže byť dôsledkom ojedinelých génov, ktoré vznikli krížením v rámci izolovanej populácie delfínov.

S touto teóriou súhlasí aj Lisa Noelle Cooperová, docentka anatómie a neurobiológie na Northeast Ohio Medical University (NEOMED).

„Nikdy som nevidel plutvu kitovcov, ktorá by mala takýto tvar. Vzhľadom na to, že odchýlka je v ľavej aj pravej plutve, je to pravdepodobne dôsledok zmeneného genetického programu, ktorý vytvaruje plutvu počas vývoja v maternici,“ uviedla vedkyňa.

Prečítajte si tiež:

​Zatiaľ čo ľudské prsty sú v maternici zlúčené do rúk s bunkami, ktoré odumierajú pred narodením, plutvy delfínov sú podľa Cooperovej tvorené bunkami, ktoré sa hromadia okolo kostí predných končatín

„Normálne sa delfínom vyvíjajú prsty v plutve a žiadne bunky medzi prstami neodumierajú,“ povedala pre Live Science.

Cooper povedal, že „háčikovitý“ tvar plutvy pozorovaný u jedinečného delfína z Korintského zálivu – kde zostal len palec a štvrtý prst – je zrejme výsledkom chýbajúceho tkaniva a chýbajúcich kostí prstov.

„Zdá sa mi, že bunky, ktoré by za normálnych okolností tvorili ekvivalent nášho ukazováka a prostredníka, odumreli pri zvláštnej udalosti, keď sa plutva vytvárala, kým bolo mláďa ešte v maternici,“ dodala, s tým, že „palec tvora môže mať v sebe nejakú kosť, ale určite nie je pohyblivý“.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.