Traja japonskí ministri podali demisiu pre veľký úplatkársky škandál vo vládnej strane

Traja japonskí ministri podali demisiu pre veľký úplatkársky škandál vo vládnej strane
Jasuši Nishimura Zdroj: Profimedia

Traja japonskí ministri podali vo štvrtok ráno demisiu pre veľký úplatkársky škandál vo vládnej strane, informovali miestne médiá. Odstúpili minister pre ekonomiku a priemysel Jasutoši Nišimura, minister vnútra Džundži Suzuki a minister poľnohospodárstva Ičiro Mijašita.

Prečítajte si tiež:

Obvinenia z úplatkov

Očakáva sa, že neskôr počas dňa ich bude nasledovať vedúci úradu vlády Hirokazu Macuno, ktorý je aj hlavným hovorcom vlády, a päť námestníkov ministrov.

Nišimura novinárom pred úradom premiéra povedal: „Verejnosť má o mne pochybnosti ohľadne politického financovania, čo vedie k nedôvere voči vláde. Keďže prebieha vyšetrovanie, chcem urobiť to, čo je správne."

Škandál sa týka obvinení z úplatkov vo výške 500 miliónov jenov (3,4 milióna dolárov) v kruhoch Liberálnodemokratickej strany (LDP), ktorá takmer neprerušovane vládne desaťročia tretej najväčšej ekonomike sveta, píše AFP.

Premiér Fumio Kišida v predchádzajúci deň oznámil, že vo štvrtok nastanú personálne zmeny, a sľúbil, že obvineniami sa bude vážne zaoberať. Údajne ich už vyšetruje prokuratúra.

„Budeme bez obalu riešiť rôzne záležitosti okolo politických financií... Budem sa so všetkou energiou snažiť viesť LDP tak, aby sa obnovila dôvera verejnosti," povedal novinárom premiér.

V prieskumoch verejnej mienky má Kišida najnižšie percento zo všetkých premiérov od návratu LDP k moci v roku 2012, pretože voličov hnevá inflácia aj jeho prístup k sérii skorších škandálov.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.