FOTOGALÉRIA: Putin „na steroidoch“ aj horiaci Kapitol. Kalendár ruskej tajnej služby pôsobí ako zlý vtip

FOTOGALÉRIA: Putin „na steroidoch“ aj horiaci Kapitol. Kalendár ruskej tajnej služby pôsobí ako zlý vtip
Kalendár FSB. Zdroj: Profimedia.sk

Fond na podporu veteránov ruskej tajnej služby FSB predáva kalendár na rok 2024 so silne militantným, ultravlasteneckým posolstvom, píše portál Kyiv Post. Na prednej strane nechýba prezident Putin „na steroidoch“.

Má svalnaté ruky ako kulturista, čierne tričko s písmenom Z - ruským symbolom „špeciálnej vojenskej operácie“, ako Moskva označuje vojnu na Ukrajine a opiera sa o veľké čierne auto.

Autorkou kalendára je moskovská umelkyňa Taťána Kazancevová. Jeho odporúčaná cena je 4 500 rubľov (46 eur), dá sa ale zaobstarať aj za 986 rubľov (10 eur).

Obrázky majú silne triumfálny, propagandistický nádych. V tom novembrovom má napríklad ruský vojak pred americkým Kapitolom, sídlom Kongresu, v rukách útočnú pušku. Nad budovou sa vznáša dron a ruská vojenská helikoptéra Ka-52.

V kalendári nechýba ani medveď, tradičné zobrazenie Ruska. Šelma na decembrovej strane reve nad ruskou vlajkou s nápisom „nie je dôležité, kto je proti tebe, ale kto je s tebou“.

Kalendár stavia členov ruskej armády vedľa významných vojenských postáv ruských dejín. Za účastníkom vojny na Ukrajine na júlovej strane je tak vidieť najslávnejší Rudoarmejec, známy z ikonickej fotografie Kombat. Na tej septembrovej sú vedľa moderného ruského vojaka cár Peter Veľký, spolu s ruským kniežaťom v stredovekej zbroji a s mečom.

Ruskí vojaci na obrázkoch vystupujú najmä ako ochrancovia. Na februárovej časti maskovaný príslušník ruských ozbrojených síl drží malé dievča s medvedíkom. Na aprílovej ho drží dievča, zrejme jeho milá, pre ktorú sa vydal do boja.

Júnový obrázok ukazuje vojaka zrejme zachraňujúceho mačiatko, zatiaľ čo na tom augustovom hladí po hlave populárnu detskú filmovú postavičku Čeburašku pripomínajúcu kríženca myši a opice.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kalendár

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.