Pracovníkovi Fukušimy zistili vo vzorkách z nosa vysokú úroveň radiácie

Pracovníkovi Fukušimy zistili vo vzorkách z nosa vysokú úroveň radiácie
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia

Pracovníkovi jadrovej elektrárne Fukušima v Japonsku zistili vo vzorkách odobratých z nosa vysokú úroveň radiácie. Vo štvrtok to uviedla spoločnosť TEPCO, ktorá elektráreň prevádzkuje.

TEPCO informovalo, že pracovník sa mohol dostať do kontaktu s rádioaktívnym materiálom, keď si v pondelok po skončení práce zložil celotvárovú masku.

Neutrpel pri tom žiadne zranenia a pri vyšetrení sa nepreukázala kontaminácia vnútorných orgánov. Celková analýza však bude k dispozícii až na budúci mesiac.

Druhý podobný incident

Ide už o druhý podobný incident v priebehu troch mesiacov. Štyria pracovníci Fukušimy boli v októbri vystavení prúdu vody obsahujúcej rádioaktívny materiál, pričom dvoch z nich následne preventívne hospitalizovali.

Mladšiemu z nich zistili ožiarenie po celom tele s výnimkou tváre, u staršieho sa zistilo ožiarenie v oblasti žalúdka.

Prečítajte si tiež:

Rádioaktívna voda v oceáne 

Podľa AFP tieto incidenty poukazujú na nebezpečenstvá, ktorým je Japonsko vystavené, keď z prevádzky vyraďuje elektráreň, ktorú v roku 2011 po zemetrasení zaplavila vlna cunami.

V dôsledku toho došlo k najzávažnejšej jadrovej havárii na svete od jadrovej katastrofy v ukrajinskom Černobyli z roku 1986.

TEPCO od konca augusta vypúšťa vyčistenú rádioaktívnu vodu z elektrárne do oceánu. Podľa Japonska je vypúšťanie vody bezpečné a tento názor podporuje aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

Tento krok však spôsobil kritiku zo strany Číny a Ruska, ktoré v obave o zdravie svojho obyvateľstva zakázali dovoz rýb a morských plodov z Japonska.

Pozrite si video, ako sa rádioaktívna voda vypúšťa do oceánu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.