Sú nielen chutné, ale aj zdravé. Konzumácia húb má mnohé benefity

Sú nielen chutné, ale aj zdravé. Konzumácia húb má mnohé benefity
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/puttography

Sú nielen chutné, ale aj zdraviu prospešné. Zapojiť huby do svojho jedálnička sa naozaj oplatí. Pomôcť môžu v boji s vysokým cholesterolom, zlepšovať imunitu a niektoré majú aj protizápalové či protinádorové účinky.

Používanie niektorých druhov húb na liečbu je známe zo starej čínskej medicíny. Mnohé z nich rastú aj u nás, informuje o tom cnn.iprima.cz. Ide napríklad o hlivu ustricovú, plamienku zimnú, judášove ucho, poľničku topoľovú, trsovnicu lupeňovitú a tiež lesklokôrovku obyčajnú. Nám je už dlho známy napríklad penicilín z huby Penicillium.

Šampiňóny

Z húb, ktoré vieme bežne dostať aj v obchodoch, majú blahodarné účinky napríklad šampiňóny. Medzi hlavné účinné látky, ktoré obsahujú, patria flavonoidy, ergosterol a ergothionin. Podľa štúdií majú priaznivé účinky na našu imunitu, vhodné sú tiež pre diabetikov, majú protizápalové a protinádorové účinky a môžu taktiež pomôcť pri liečbe alergií a astmy. Používajú sa taktiež v kozmetike, keďže pozitívne pôsobia aj na pleť.

Prečítajte si tiež:

Hliva ustricová

O hlive ustricovej ako o hube s blahodarným účinkom na naše zdravie sa hovorí už roky. Dobrá je najmä pre náš imunitný systém, zlepšuje trávenie, znižuje cholesterol, má antivírusové a antibakteriálne účinky, pôsobí tiež protizápalovo a protinádorovo. Rovnako ako šampiňóny, dobrá je aj pre našu pleť, používa sa dokonca pri liečbe kožných chorôb.

Shitake

Čoraz známejšou hubou u nás sa stáva aj shitake. Tá má byť účinná najmä na vírusové ochorenia, ale rovnako ako hliva či šampiňón, dokáže podporiť aj našu imunitu. Je významným pomocníkom v prevencii voči nádorovým ochoreniam, pomáha tiež pri chemoterapii a rádioterapii. Rovnako tak pomáha znižovať cukor či cholesterol.

Huby sú vo všeobecnosti dobrým doplnkom našej stravy. Obsahujú bielkoviny, vitamíny a minerály a majú nízky obsah tuku. Sú bohatým zdrojom vlákniny, vďaka čomu môžu byť pre niekoho ťažšie stráviteľné. Pomôcť však v tomto prípade môže dobrá tepelná úprava.

Otrava nazbieranými hubami môže byť nebezpečná. Ako v tomto prípade vyzerá prvá pomoc:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.