Posvietili si na lahôdku vianočných trhov. Toto hovorí doktorka o varenom víne

Posvietili si na lahôdku vianočných trhov. Toto hovorí doktorka o varenom víne
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Anton Vierietin

Vôňa vybraných jedál i horúcich nápojov dotvára atmosféru vianočných trhov a je ťažké im odolať. Siahnuť v predvianočnom čase po jednom poháriku vareného vína však môže mať aj zdravotné benefity.

Ako informuje mirror.co.uk, doktorka Deborah Lee v rozhovore pre express.co.uk uviedla, že striedme pitie vína je dobré pre zdravie. Uviedla, že „je dokázané, že pitie červeného vína zvyšuje HDL cholesterol (dobrý cholesterol, ktorý zachytáva nadbytočné lipidy a vracia ich do pečene) a znižuje LDL cholesterol (zlý cholesterol, ktorý prenáša častice do celého tela)“. To má následne pozitívny vplyv aj na kardiovaskulárny systém.

Prečítajte si tiež:

Tento názor podporila aj štúdia, ktorá skúmala 69 mužov i žien vo veku 38 až 74 rokov v dobrom zdravotnom stave, ktorí si dali primerané množstvo vína. Zaznamenaná u nich bola zvýšená hladina dobrého cholesterolu o 11 až 16 percent.

Prospešné môže byť aj korenie použité vo varenom víne. Ide o škoricu, klinčeky či badián, ktoré majú dobrý vplyv na krvný tlak. Klinčeky i škorica majú mať navyše protizápalové účinky.

S alkoholom to však netreba preháňať a je dobré myslieť na striedmosť. Ojedinelý pohárik vína môže byť prospešný, no vo vyšších dávkach má skôr negatívne účinky.

Svetové metropoly pohltila vianočná atmosféra: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.