Vedci zistili, prečo sú riekanky a spievanky dôležitou súčasťou toho, aby sa dieťa naučilo rozprávať

Vedci zistili, prečo sú riekanky a spievanky dôležitou súčasťou toho, aby sa dieťa naučilo rozprávať
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock

Podľa nového výskumu vedcov z Univerzity v Cambridge a Dublinskej univerzity sú spievanky a riekanky základným nástrojom na to, aby sa deti naučili rozprávať. Štúdia spojila jazykovedcov, psychológov a neurolingvistov, výsledky boli publikované v časopise Nature Communications.

Vedci tvrdia, že rodičia by mali čo najskôr komunikovať so svojimi ratolesťami cez piesne alebo básne. Podľa ich zistení sa deti učia jazyk v prvých mesiacoch svojho života z rytmických informácií a nie z fonetických, ako si doteraz mysleli. 

Prečítajte si tiež:

Rytmus, nie hlásky

Mnohí lingvisti považovali hlásky za podstatu reči. Predpokladali, že bábätká sa učia tieto najmenšie zvukové prvky, skladajú ich a tvoria slová. Štúdia však naznačuje, že tieto fonetické informácie sa učia až neskôr, okolo siedmeho mesiaca, a to pomalším spôsobom. 

Preto považujú odborníci za kľúčovú a účinnú rytmickú reč. Tá učí deti hovoriť už skôr práve vďaka rytmu. 

„Rodičia by mali na svoje deti čo najviac hovoriť a spievať im alebo im hovoriť básničky, pretože to bude mať na ich reč vplyv,“ povedala hlavná autorka a neurologička Usha Goswamiová. Verí, že ich výsledky budú základom rozvoja pre dobre fungujúci jazykový systém do budúcna. 

Prečítajte si tiež:

Ako výskum prebiehal?

Zaznamenávali mozgovú aktivitu päťdesiatich dojčiat vo veku štyroch, siedmich a jedenástich mesiacov. Tú merali, keď deti sledovali videá, na ktorých žena spievala detské pesničky alebo recitovala riekanky. U detí to vyvolávalo aktivitu v mozgu, ktorú neurovedci mohli vďaka špeciálne vycvičeným algoritmom dekódovať. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.