Čínu zasiahlo silné zemetrasenie. Počet obetí stúpol na 118

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na najmenej 118 mŕtvych a takmer 600 zranených vzrástla bilancia silného zemetrasenia, ktoré v noci na utorok zasiahlo severozápad Číny. S odvolaním sa na čínske štátne médiá o tom v utorok informovala agentúra AFP.

Podľa amerického geologického inštitútu USGS išlo o plytké zemetrasenie s magnitúdou 5,9, po ktorom nasledovala séria slabších dotrasov. Epicentrum ležalo asi 100 kilometrov juhozápadne od mesta Lan-čou, hlavného mesta provincie Kan-su.

Úrady provincie Kan-su v utorok ráno hlásili minimálne 105 mŕtvych a takmer 400 zranených. V susednej provincii Chaj-tung evidujú najmenej 13 mŕtvych, 182 zranených a 20 nezvestných osôb, uviedla čínska štátna televízia CCTV.

Prečítajte si tiež:

Otrasy tiež poškodili tisíce domov a vyvolali paniku medzi obyvateľstvom, ktoré v obave o vlastnú bezpečnosť vybiehalo na ulice. V niektorých oblastiach boli prerušené dodávky elektriny a vody.

Podľa AFP išlo čo do počtu obetí o najhoršie zemetrasenie v Číne od roku 2014, keď si otrasy na juhozápade krajiny vyžiadali viac než 600 životov.

Podľa čínskej štátnej tlačovej agentúry Sinchua malo najnovšie zemetrasenie magnitúdu 6,2 a bolo ho cítiť aj v približne 750 kilometrov vzdialenom meste Si-an. Úrady zaznamenali už desiatky dotrasov menšej intenzity, pričom ďalšie, až s magnitúdou 5,0, sa dajú očakávať ešte v priebehu nasledujúcich dní.

Čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi v tejto súvislosti vyjadril spoluúčasť aj šéf Kremľa Vladimir Putin. "V Rusku zdieľame zármutok s tými, ktorí v dôsledku tejto tragédie stratili svojich blízkych, a dúfame v skoré uzdravenie všetkých zranených," uviedol Putin vo vyhlásení, ktoré zverejnil Kremeľ.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín zo 4. 11. 2023. Nepál zasiahlo silné zemetrasenie:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.