Hviezda, ktorá priviedla mudrcov do Betlehema. Astronóm hovorí, o aký špecifický nebeský úkaz by mohlo ísť

Hviezda, ktorá priviedla mudrcov do Betlehema. Astronóm hovorí, o aký špecifický nebeský úkaz by mohlo ísť
Kométa. Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Alones

Hviezda, za ktorou prišli mudrci do Betlehema. Na nebeskú predzvesť narodenia malého Ježiška, o ktorej sa hovorí v Biblii, sa pozrel astronóm.

Vedcov i náboženských učencov nebeský úkaz v podobe špeciálnej hviezdy dlho fascinuje a snažia sa zistiť, o aký jav išlo. Grécke slovo použité v biblickom evanjeliu je prekladané ako hviezda, no daný výraz „astra“ tiež môže hovoriť o inom nebeskom objekte, píše iflscience.com.

Greg Brown, astronóm z Royal Observatory Greenwich v Londýne uviedol, že o tom, čo by betlehemská hviezda mohla byť, prebehlo už množstvo diskusií a úvah.

Jednou z možností by mohla byť supernova. „Určite by bola možným kandidátom, keďže k takej došlo v roku 4 pred Kristom,“ uviedol Brown. Hovorí, že mohlo tiež ísť o kométu, prípadne konjunkciu, teda priblíženie planéty alebo Mesiaca k hviezde.

Prečítajte si tiež:

Supernova

Ak mudrci niečo spozorovali a nasledovali to, podľa Browna to logicky znamená, že išlo o niečo špecifické, dovtedy neviditeľná a zároveň dlhšie trvajúce. Jednou z interpretácii je hviezda, ktorá sa stala na istý čas oveľa jasnejšou a viditeľnejšou vďaka explózii. V tom prípade by išlo o supernovu.

Tie sú veľmi zriedkavé. Najstarší záznam o nej pochádza od čínskych astronómov z roku 185, ktorí ju opísali ako „hosťujúcu hviezdu“. Na oblohe bola viditeľná osem mesiacov. Keplerova supernova (rok 1604) bola na oblohe 18 mesiacov. Takýto čas by postačoval mudrcom na to, aby sa zbalili a precestovali množstvo kilometrov.

Mohlo však ísť aj o častejšiu novu, čo je obrovská jadrová explózia zapríčinená prírastkom vodíka na povrchu hviezdy kategórie biely trpaslík. Pri dopade materiálu na povrch bieleho trpaslíka sa rozžiari. Novy sa objavujú každých 12 až 18 mesiacov a podľa Browna by mohlo ísť tiež o dobré vysvetlenie pre vianočnú hviezdu.

Spojenie hviezd

Traja mudrci možno nevideli iba jeden predmet. Mohlo ísť o spojenie viacerých hviezd. Brown vysvetlil, že ide o zhluk hviezd, respektíve úzke priblíženie dvoch alebo viacerých objektov na oblohe, ktoré následne voľným okom vyzerajú ako jeden objekt. 

Existuje však jeden problém, pokiaľ ide o nájdenie vhodného astronomického kandidáta na hviezdu, ktorá viedla. Jej úlohou je udávať smer a väčšina nebeských útvarov to dobre nedokáže.

Prečítajte si tiež:

Kométa

Najbežnejšia interpretácia vianočnej hviezdy je, že to bola kométa, pretože tie sa pohybujú po oblohe. Tie majú aj smerový vzhľad. Dokázať to ako definitívne vysvetlenie aj však problém.

„Kométa sa aj často používa na znázornenie Betlehemskej hviezdy, ale ako zámerný ukazovateľ smeru trpí rovnakým problémom ako každý iný objekt vo vesmíre. Neustála rotácia Zeme znamená, že akýkoľvek objekt, ktorý začína v jednej časti oblohy, sa cez ňu nevyhnutne presunie v priebehu niekoľkých hodín,“ povedal Brown.

„Výsledkom je, že s výnimkou severného a južného nebeského pólu (oblohy priamo nad severným a južným pólom), ak sa pokúsite prejsť k objektu na nočnej oblohe, budete neustále meniť smer v priebehu dňa a nebude vlastne ukazovať na žiadne konkrétne miesto,“ zdôraznil astronóm.

Zem sa otáča okolo svojej osi a pohybuje sa okolo Slnka, takže pozícia objektov na nočnej oblohe sa každý deň o niečo posunie. V skutočnosti, aj keď sa všetky planéty pohybujú jedným smerom okolo Slnka, keď ich Zem dobehne, môžu sa zdať, že sa na oblohe nehybne zastavia, alebo sa dokonca pohybujú dozadu.

Astronóm dodáva, že aj napriek veľkému úsiliu vedcov nevedia z istotou povedať, o aký jav išlo. „Vždy však existuje šanca, že udalosť, ktorá sa stala v určitom čase, mohla byť pripísaná ako znamenie istej skutočnosti a bola zapísaná neskoršími autormi ako súvislá s danou vecou.“

Brown tak hovorí, že podľa neho je najpravdepodobnejším vysvetlením to, že mudrci nasledovali hviezdu v obraznom slova zmysle. Spomína, že hviezda je spomenutá v Biblii iba v jednom z evanjelií, konkrétne v Matúšovom, a tak nemuselo ísť o skutočný nebeský výjav, ale o fiktívny prvok, ktorý k udalosti pridali.

Sviatočnou atmosférou dýcha celá Európa. Ľudia za vianočnými trhmi výnimočne veľa cestujú do zahraničia: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.