Zelenskyj prezradil, o čom bola vášnivá debata s Orbánom v Argentíne

Zelenskyj prezradil, o čom bola vášnivá debata s Orbánom v Argentíne
Zelenskyj počas rozhovoru s Orbánom. Zdroj: Profimedia.sk

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok prezradil, o čom sa pri vášnivej debate v Argentíne rozprával s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

Podľa neho sa z Orbána snažil dostať, prečo Maďarsko nepodporuje vstup Ukrajiny do Európskej únie. Zelenskyj to povedal vo svojom výročnom prejave, na ktorý odkazuje poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko.

Krátky rozhovor medzi Zelenským a Orbánom sa uskutočnil na začiatku decembra pri inaugurácii argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho v Buenos Aires. O niekoľko dní neskôr sa konal kľúčový summit EÚ, na ktorom došlo k odsúhlaseniu prístupových rozhovorov s Ukrajinou a Moldavskom.

Orbán, ktorý vtedy hrozil vetom, odišiel z miestnosti. Denník Politico uviedol, že sa tak stalo vďaka lišiackemu nápadu nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorý maďarského premiéra poslal na kávu.

„Orbánova politika k nám (Ukrajine) nie je príliš priateľská. Povedal som mu to. Mal som naňho niekoľko otázok,“ uviedol v prejave Zelenskyj, ktorý stroho vysvetlil, o čom debata s maďarským premiérom bola.

„Opýtal som sa Orbána: ‚Viktor, povedzte mi jeden dôvod, prečo nepodporujete náš vstup do EÚ, možno nájdeme diplomatické riešenie.' Bolo pre neho ťažké odpovedať, prečo nemôžeme usporiadať schôdzku, na ktorej by sme vyriešili všetky otázky,“ povedal podľa Heraščenka ukrajinský prezident.

Stretnutie s ukrajinským prezidentom v Argentíne komentoval vo štvrtok aj Orbán. „Zelenskyj mi ponúkol rokovania a ja som to prijal. Predtým sa ale musíme dohovoriť, o čom sa budeme baviť. Témy rokovania musia pripraviť ministri zahraničia oboch krajín,“ uviedol Orbán na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Na otázku novinára, prečo v prípade vojny na Ukrajine používa spojenie „vojenská operácia“, ktoré je veľmi podobné ruskej formulácii „špeciálna vojenská operácia“, Orbán odpovedal, že medzi oboma krajinami nie je vyhlásená vojna. „Až Rusko vyhlási vojnu Ukrajine, tak to bude vojna,“ povedal Orbán v obhajobe svojich slov.

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o summite EÚ o Ukrajine.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.