Nastane zlom? Egypt predložil nový plán na prímerie v Pásme Gazy, Izrael ho údajne neodmieta

Nastane zlom? Egypt predložil nový plán na prímerie v Pásme Gazy, Izrael ho údajne neodmieta
Dym po bombardovaní v Pásme Gazy. Zdroj: AP Photo/Ariel Schalit

Izraelskí predstavitelia v nedeľu potvrdili, že Egypt predložil nový návrh na prímerie v bojoch medzi Izraelom a radikálnym palestínskym hnutím Hamas a na ďalšie prepustenie izraelských rukojemníkov zadržiavaných v palestínskom Pásme Gazy.

Niektoré zdroje z Izraela pritom naznačujú, že Jeruzalem nový návrh Egypta neodmieta a že by mohol byť základom pre rokovania. Informoval o tom spravodajský server The Times of Israel.

Podľa saudskoarabského spravodajského webu aš-Šark, ktorý citoval ako zdroj účastníka nedávnych rozhovorov medzi Egyptom a zástupcami Hamasu, egyptská iniciatíva zahŕňa plán na ukončenie bojov a na prepustenie zostávajúcich rukojemníkov, pričom pozostáva z troch fáz.

Prečítajte si tiež:

Tri fázy

Prvou fázou by bolo dvojtýždňové prerušenie bojov, ktoré by sa dalo predĺžiť na tri alebo štyri týždne, výmenou za prepustenie 40 rukojemníkov – žien, maloletých a starších mužov, najmä chorých.

Izrael by za to prepustil 120 palestínskych tzv. bezpečnostných väzňov.

Počas tejto doby by sa boje zastavili, izraelské tanky by sa stiahli a do Pásma Gazy by vstúpila humanitárna pomoc.

V druhej fáze by sa pod dohľadom Egypta uskutočnil vnútropalestínsky dialóg zameraný na ukončenie rozkolu medzi palestínskymi frakciami – najmä Palestínskou samosprávou a hnutím Hamas.

Tento dialóg by mal viesť k vytvoreniu technokratickej vlády na Západnom brehu a v Pásme Gazy, ktorá by dohliadala na obnovu Pásma Gazy a pripravila by podmienky pre parlamentné a prezidentské voľby na palestínskych územiach.

Prečítajte si tiež:

Tretia etapa by zahŕňala komplexné prímerie, prepustenie zostávajúcich izraelských rukojemníkov, vrátane vojakov, a to výmenou za ešte presne neurčený počet palestínskych tzv. bezpečnostných väzňov v izraelských väzniciach.

Medzi prepustenými by mali byť aj palestínski väzni spojení s Hamasom a Palestínskym islamským džihádom, ale aj osoby zatknuté po 7. októbri, či niektorí odsúdení za závažné teroristické činy.

V tejto fáze by Izrael stiahol svoje sily z miest Pásma Gazy a umožnil by obyvateľom Gazy vysídleným zo severu palestínskej enklávy vrátiť sa do svojich domovov.

Pozrite si reportáž o situácii v Pásme Gazy:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.