Príznaky, ktoré signalizujú artritídu. Neignorujte ich, včasná diagnostika vás ušetrí mnohej bolesti

Príznaky, ktoré signalizujú artritídu. Neignorujte ich, včasná diagnostika vás ušetrí mnohej bolesti
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Dragana Gordic

Ochorenie, ktoré nám výrazne sťaží život. Prepuknúť môže v akomkoľvek veku. Bolestivú artritídu môžeme odhaliť prostredníctvom viacerých príznakov.

Najbežnejšou formou artritídy je osteoartritída, ale existujú aj iné, ako dna, reumatoidná artritída a lupus, ktoré sa prejavujú rôzne. 

Existuje niekoľko varovných signálov, ktoré nás na ochorenie môžu upozorniť, informuje huffpost.com.

Bolesť kĺbov

Jedným z najznámejších a najrozšírenejších príznakov artritídy je bolesť. Najčastejšie sa prejaví pri chôdzi do kopca, na nerovných povrchoch aj pri lezení. Nepríjemné môžu byť aj niektoré časti oblečenia, napríklad ponožky, ktoré majú pevnejšiu gumu, či niektoré druhy topánok.

Ak bolesť pociťujete aj hneď po prebudení, je veľká pravdepodobnosť, že ide o začínajúcu osteoartritídu.

Opuch

Ak sa vám kĺby zdajú byť opuchnuté, môže to byť dôsledok prebytočnej synoviálnej tekutiny. Ide o hustú tekutinu, ktorá im poskytuje kĺzavosť a odpruženie. Pri osteoartritíde je to bežný sprievodný jav, ktorý s pridruženým zápalom spôsobujú opuch.

Prečítajte si tiež:

Tuhnutie kĺbov

Keď vstávate, máte pocit, akoby vaše kĺby primrzli a ťažšie sa dostávajú do pohybu. Ide tiež o jeden zo skorších príznakov artritídy. Často sa týka kolien, keď stuhnutie pociťujeme už pri vstávaní zo stoličky.

Praskanie a škrípanie

Pri niektorých pohyboch nám naše kĺby praskajú a škrípu, a to aj bez toho, aby sme pociťovali bolesť. Tieto zvuky môžu signalizovať, že sa chrupavka v kĺbe v dôsledku artritídy rozpadá.

Citlivosť kĺbov i strata hmotnosti

Ak ide o reumatoidnú artritídu alebo dnu, môžete si všimnúť aj iné príznaky. Pri reumatoidnej artritíde to môže byť citlivosť viacerých kĺbov vo vašom tele, ale aj strata hmotnosti a únava.

Pri dne to môže byť začervenanie a opuch, najmä v blízkosti členku alebo chodidla. V prípade lupusu môžete tiež pociťovať bolesť svalov, citlivosť na svetlo, dôjsť môže aj k vypadávaniu vlasov alebo horúčke.

Súčasná medicína nepozná liečbu, ktorá by nás artritídy úplne zbavila. Pr včasnej diagnostike však lekár dokáže nastaviť liečbu, ktorá príznaky výrazne utlmí, hlavne čo sa týka bolestí. V prípade, že sa u vás niektoré signály objavujú, návštevu lekára neodkladajte. 

Záhadné ochorenie žene ničí tvár. Liečbu napriek tomu nevzdáva: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.