Štát Maine zablokoval Trumpovi kandidovanie v republikánskych primárkach

Štát Maine zablokoval Trumpovi kandidovanie v republikánskych primárkach
Donald Trump Zdroj: TASR/AP

Americký štát Maine vo štvrtok zablokoval bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi kandidovanie v prezidentských primárkach republikánskej strany, dôvodom je Trumpov podiel na útoku ľudí na Kongres USA v januári 2021. Rozhodnutie oznámila hlavná volebná predstaviteľka štátu Maine. Informovala agentúra AFP.

Podľa hlavnej predstaviteľky zodpovednej za voľby a štátnej tajomníčky v Maine Shenny Bellowsovej je Trump "nespôsobilý" zúčastniť sa na prezidentských primárkach republikánov v tomto štáte, pretože udalosti zo 6. januára 2021 "nastali na príkaz a s vedomím a podporou odchádzajúceho prezidenta".

„Ústava USA netoleruje útok na základy nášho štátneho zriadenia a zákon v štáte Maine si odo mňa vyžaduje, aby som v tejto veci konala,“ napísala Bellowsová vo vyhlásení.

Prečítajte si tiež:

Maine, na severovýchode USA, sa tak pridáva k štátu Colorado, ktorý predtým tento mesiac tiež diskvalifikoval Trumpa z republikánskych primárok. Tieto kroky Trump určite napadne na Najvyššom súde USA. Trump je favoritom na republikánsku nomináciu v prezidentských voľbách v roku 2024.

Rozhodnutia v oboch štátoch sa odvolávajú na 14. dodatok ústavy USA, ktorý zakazuje vykonávať úrad každému, kto predtým prisahal, že bude chrániť krajinu, ale neskôr sa zapojil do vzbury.

Trumpov volebný tím rýchlo zareagoval a skritizoval rozhodnutie demokratky Bellowsovej ako "pokus o ukradnutie volieb a odňatie volebného práva americkým voličom".

„Je isté, že tento pokus o stranícky zásah do volieb je nepriateľský útok na americkú demokraciu,“ uviedol hovorca Trumpovho volebného tému Steven Cheung vo vyhlásení. A obvinil prezidenta Joea Bidena a demokratov, že sa "spoliehajú na vládne inštitúcie, že ochránia ich pevne uchopenú moc".

Cheung dodal, že Trump sa odvolá proti rozhodnutiu štátnej tajomníčky v Maine.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 25. 8. 2023. Trumpa zatkli, odfotili a prepustili:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme USA

Dôležité udalosti